Bayer Leverkusen continuă seria invincibilității! A egalat recordul deținut de Bayern Munchen

Xabi Alonso Bayer Leverkusen Bundesliga Germania
Data publicarii: Sambata 17 Februarie 2024, 20:27
Data actualizarii: Sambata 17 Februarie 2024, 20:36

Bayer Leverkusen şi-a consolidat poziţia de lider în Bundesliga după victoria de sâmbătă, cu 2-1, pe terenul lui Heidenheim. într-un meci din etapa a 22-a.

Neînvinsă în acest sezon în toate competiţiile, Bayer Leverkusen a deschis scorul în minutul 45+2 prin Jermie Frimpong, din pasa lui Amine Adli.

Diferenţa a fost majorată în minutul 81 de Adli, în urma unei pase a lui Florian Wirtz. Golul de onoare al nou-promovatei a fost semnat de Tim Kleindienst (87). Heidenheim era neînvinsă de opt meciuri.

Echipa antrenată de Xabi Alonso a acumulat 58 de puncte şi este la opt puncte de a doua clasată, Bayern Munchen, ce are un meci mai puţin disputat. Pe locul 3 este VfB Stuttgart, 46 de puncte, iar pe 4, Borussia Dortmund, cu 41 de puncte.

În urma acestei victorii, Bayer Leverkusen a egalat recordul de invincibilitate al lui Bayern Munchen, din sezonul 2019/2020.

Liverpool a ales: ”cormoranii” îl vor pe Xabi Alonso!

În urmă cu mai bine de două săptămâni, Jurgen Klopp (56 de ani) a făcut un anunț care i-a luat prin surprindere pe fanii lui Liverpool.

Conducerea fostei campioane din Premier League l-a ales pe Xabi Alonso (42 de ani) ca ”principala țintă” pentru vară. În prezent, fostul mijlocaș face senzație ca antrenor la Bayer Leverkusen, cu care este pe primul loc în Bundesliga.

Jurnalistul Nicolo Schira scrie că șefii de pe Anfield înceară să-l convingă pe managerul spaniol să preia echipa.

Este bine cunoscut faptul că Xabi Alonso este dorit și de alte echipe importante, printre care și Chelsea, doar că Liverpool ar putea avea un avantaj. Xabi Alonso a evoluat pe Anfield ca jucător în perioada 2004-2009, după care s-a transferat la Real Madrid.