Victorie fără probleme pentru PSG cu Lens după ce oaspeții au rămas în inferioritate! Messi și Mbappe au marcat

PSG kylian mbappe Lens Lionel Messi Franta
Data publicarii: Duminica 16 Aprilie 2023, 09:54
Data actualizarii: Duminica 16 Aprilie 2023, 10:03

Paris Saint-Germain a jucat cu Lens în etapa cu numărul 31 din Ligue 1, scor 3-1.

Oaspeții au rămas în inferioritate numerică din minutul 19, după ce Abdul Samed a văzut cartonașul roșu direct în urma unui fault asupra lui Achraf Hakimi. Scorul a fost deschis în minutul 31, de Kylian Mbappe, care a profitat de pasa bună a lui Vitinha.

Brazilianul a reușit să își treacă și el numele în dreptul marcatorilor, șase minute mai târziu, din pasa lui Nuno Mendes, cu o execuție spectaculoasă din afara careului. În minutul 40, Leo Messi a primit o pasă cu călcâiul de la Kylian Mbappe după o fază superbă și l-a învins și el pe portar.

PSG, avans în clasamentul din Ligue 1

Gazdele au și încasat însă un gol, după ce Frankowski a transformat un penalty în minutul 60 și l-a învins fără probleme pe Donnarumma. În urma victoriei, PSG s-a distanțat însă la 9 puncte de Lens în clasamentul din Ligue 1, având 72 de puncte în 31 de meciuri jucate.