Se amână întâlnirea dintre Messi și Mbappe! Decizia luată de Christophe Galtier după înfrângerea lui PSG cu Lens

Lionel Messi Christophe Galtier kylian mbappe PSG Franta
Data publicarii: Luni 02 Ianuarie 2023, 22:06
Data actualizarii: Luni 02 Ianuarie 2023, 22:24

Paris Saint-Germain a suferit prima înfrângere în actuala ediţie din Ligue 1, înclinându-se pe terenul ocupantei locului secund, Lens, scor 1-3, într-o partidă din etapa a 17-a a sezonului.

Gazdele au marcat prin Przemyslaw Frankowski (minutul 5), Lois Openda (minutul 28) şi Alexis Claude-Maurice (minutul 47), în timp ce golul lui PSG a fost înscris de Hugo Ekitike (minutul 8).

Paris Saint-Germain nu a putut conta în acest meci pe brazilianul Neymar, suspendat după cartonaşul roşu primit în etapa trecută, şi nici pe argentinianul Lionel Messi, care urmează să revină în Franţa, după vacanţa prelungită de care a beneficiat în urma câştigării Cupei Mondiale 2022 cu selecţionata ţării sale.

Se amână întâlnirea dintre Kylian Mbappe și Lionel Messi

La sfârșitul lunii decembrie, după succesul Argentinei în fața Franței de la Campionatul Mondial, Christophe Galtier a anunțat că i-a oferit o vacanță prelungită lui Lionel Messi, iar argentinianul este așteptat să reia antrenamentele după 3 ianuarie.

După meciul cu Lens, antrenorul de la PSG a dezvăluit că Kylian Mbappe și Achraf Hakimi au primit câteva zile libere pentru a se odihni, ținând cont de efortul pe care l-au depus în ultima lună, astfel că reîntâlnirea dintre Messi și Mbappe se amână.

"Hakimi și Mbappe au câteva zile libere. Înțelegerea cu ei a fost că revin pentru aceste două meciuri. Acum trebuie să se recupereze", a spus Galtier.