PSG și-a revenit! Leo Messi și Sergio Ramos o înving pe OGC Nice

PSG Lionel Messi OGC Nice Sergio Ramos Franta
Data publicarii: Duminica 09 Aprilie 2023, 00:00
Data actualizarii: Duminica 09 Aprilie 2023, 00:10

PSG a întrerupt serie de două eșecuri consecutive în campionat și a învins-o pe OGC Nice, 2-0, în runda cu numărul 30 din Ligue 1.

PSG a traversat o perioadă dificilă în ultime două săptămâni, confirmartă inclusiv de Christophe Galtier (56 ani). Parizienii au suferit două înfrângeri la rând în campionat: 0-2 cu Rennes și 0-1 cu Lyon.

Messi și Ramos, marcatori în OGC Nice - PSG 0-2

Echipa de pe Parc des Princes și-a luat revanșa contra lui OGC Nice, în runda cu numărul 30. Lionel Messi (35 ani) a fost servit perfect de Nuno Mendes (20 ani) în minutul 26 și l-a învins pe Kasper Schmeichel (36 ani) cu un șut puternic din interiorul careului, ajungând la 30 de goluri pentru PSG.

În repriza a doua, superstarul argentinian a devenit servant pentru Sergio Ramos (36 ani). În minutul 76, a executat perfect un corner, iar stoperul a făcut 2-0 cu o lovitură de cap.

În urma acestui rezultat, PSG rămâne lider în Franța, cu 69 de puncte după 30 de etape. Locul doi este ocupat de Lens, cu 63 de puncte.

Christophe Galtier a vorbit despre situația tensionată de la PSG

Înaintea meciului cu OGC Nice, Christophe Galtier a mărturisit că Nasser Al-Khelaifi (49 ani) i-a convocat pe jucătorii campioanei Franței, dar și întreg staff-ul tehnic, la o discuție.

„Detaliile discursului său rămân în vestiar. A fost important să vină să vorbească înainte de meciul de mâine cu Nice. Situația este inacceptabilă și trebuie să reacționăm. Președintele a vorbit cu toată lumea, nu doar cu jucătorii. De asemenea, m-am simțit vizat pentru că sunt la fel de responsabil. Nu putem continua așa”, a spus Christophe Galtier la conferința de presă premergătoare meciului cu OGC Nice.

De asemenea, antrenorul lui PSG a mărturisit că a apelat la discuții particulare pentru a-și mobiliza elevii pentru duelul cu OGC Nice.

„Nu a fost un dialog cu fotbaliștii, ci un discurs din partea mea. Ulterior am vorbit individual cu unii dintre ei pentru a le preciza unele situații de joc. Toată lumea s-a antrenat bine săptămâna aceasta”, a mai spus Christophe Galtier.