FOTO ȘI VIDEO Kylian Mbappe, ca în vremurile bune la PSG: integralist, căpitan, marcator!

kylian mbappe Cupa Frantei OGC Nice PSG Rennes Franta
Data publicarii: Joi 14 Martie 2024, 10:28
Data actualizarii: Joi 14 Martie 2024, 10:35

Starul francez o va părăsi pe Paris Saint-Germain în această vară cu destinația Real Madrid.

Paris Saint-Germain, cu starul Kylian Mbappe printre titulari, s-a calificat în semifinalele Cupei Franţei la fotbal, învingând pe teren propriu, cu scorul de 3-1, formaţia OGC Nice, într-o partidă disputată luni.

Mbappe, care a purtat banderola de căpitan și a fost integralist, a deschis scorul pe Parc des Princes în minutul 14, ajungând la şapte goluri marcate în actuala ediţie a Cupei Franţei, în patru meciuri disputate.

El putea reuşi dubla în minutul 25, când a expediat balonul în bară.

Parizienii şi-au majorat avantajul prin Fabian Ruiz (33), înainte ca Nice să reducă din handicap în minutul 37, prin Gaetan Laborde.

Rezultatul final al întâlnirii a fost stabilit în repriza secundă de Lucas Beraldo (60).

PSG - Nice 3-1 în sferturile Cupei, urmează semifinala cu Rennes

PSG, care nu a mai cucerit Cupa Franţei din 2021, va înfrunta în penultimul act al competiţiei formaţia Rennes, pe 3 aprilie, tot pe Parc des Princes.

În cealaltă semifinală, Olympique Lyon va primi replica formaţiei de ligă secundă Valenciennes FC, pe 2 aprilie, pe stadionul Pierre-Mauroy din Villeneuve-d'Ascq

Finala actualei ediţii a Cupei Franţei se va disputa pe 25 mai.

Rezultatele din sferturile de finală ale Cupei Franței

27 februarie

Olympique Lyon (D1) - RC Strasbourg (D1) 4-3, la loviturile de departajare (0-0 la finalul timpului regulamentar)

28 februarie

FC Rouen (D3) - Valenciennes FC (D2) 2-4, la loviturile de departajare (1-1 la finalul timpului regulamentar)