Înfrângere pentru PSG la primul meci cu MNM pe teren după Campionatul Mondial! Victorie pentru Rennes

PSG Ligue 1 Rennes Franta
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 15 Ianuarie 2023, 23:47
Data actualizarii: Duminica 15 Ianuarie 2023, 23:48

Rennes și Paris Saint-Germain s-au întâlnit în etapa cu numărul 19 din Ligue 1, scor 1-0.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Traore, în minutul 65, după o serie de erori în apărarea pariziană. Leo Messi și Neymar au fost titulari pentru PSG în duelul din deplasare, în timp ce Kylian Mbappe, revenit recent din vacanță, a fost lăsat pe banca de rezerve.

Atacantul francez a intrat în minutul 55 în locul lui Ekitike, iar introducerea sa a bifat și primul meci al tripletei Messi-Neymar-Mbappe în 2023 și primul după Campionatul Mondial câștigat de argentinian în fața atacantului care a reușit un hat-trick în finală. Cei trei însă nu au reușit să aducă vreun punct echipei.

Cum arată clasamentul în Ligue 1

Odată cu înfrângerea suferită de parizieni, a doua din acest an după cea cu Lens de pe 1 ianuarie, scor 1-3, lupta la titlu pare mai strânsă ca niciodată în Franța. PSG rămâne lider în clasament, având însă un avantaj de doar trei puncte față de Lens, cu 47 de puncte obținute în 19 meciuri jucate.

Olympique Marseille e aprope și ea, având cinci puncte mai puțin decât Paris Saint-Germain și două în minus față de ocupanta locului secund, Lens.