Gestul neașteptat al lui Achraf Hakimi după golul marcat de Kylian Mbappe. Ce a făcut marocanul

PSG Achraf Hakimi kylian mbappe Franta
Data publicarii: Joi 29 Decembrie 2022, 17:36
Data actualizarii: Joi 29 Decembrie 2022, 17:55

PSG s-a impus la limită, cu 2-1, în faţa celor de la Strasbourg, graţie unui gol marcat în al şaselea minut al prelungirilor de Kylian Mbappe, într-un meci din etapa a 16-a a campionatului din Franţa.

Gazdele au deschis scorul prin brazilianul Marquinhos (minutul 14), care a înscris apoi şi în propria poartă, restabilind egalitatea pe tabela de marcaj (minutul 51). PSG a rămas în zece jucători în minutul 65, când brazilianul Neymar a primit al doilea cartonaş galben, pentru simulare, dar parizienii au reuşit să obţină victoria în inferioritate numerică, graţie unui penalty obţinut şi transformat de Kylian Mbappe (minutul 90+6).

În urma acestui succes, PSG şi-a consolidat prima poziţie în clasament, distanţându-se la opt puncte de ocupanta locului secund, RC Lens.

Ce a făcut Achraf Hakimi după golul marcat de Kylian Mbappe

După reușita starului francez, care a adus victoria celor de la PSG, Kylian Mbappe și-a dat jos tricoul pentru a se bucura, iar colegul și prietenul său a luat tricoul și l-a ridicat spre tribune, în semn de apreciere pentru acesta.

Kylian Mbappe: "Sunt hotărât să aduc toate trofeele înapoi"

"Au fost momente complicate, dar e bine să te reconectezi după o victorie, să ai o legătură cu suporterii, cu clubul şi cu coechipierii. A face asta în timp ce câştigi este întotdeauna mai uşor.

(Prin această revenire rapidă ai avut dorinţa de a întoarce pagina după Cupa Mondială?) Sigur! Am discutat pe toată durata turneului final cu antrenorul şi cu conducerea pentru a afla ce este mai bine pentru echipă, în primul rând, şi pentru mine. Am vorbit înainte de finală şi le-am spus că voi reveni, oricare va fi rezultatul.

L-am simţit bine, am vrut să continui să joc şi nu să plec imediat în vacanţă. Avem meciuri importante. Mesajul este simplu, nu contează ce se întâmplă la echipa naţională, la PSG este altceva. Sunt hotărât să aduc toate trofeele înapoi în capitală", a spus Mbappe, potrivit L'Equipe.