FOTO ȘI VIDEO Premieră pentru Mbappe! Cum a fost primit de fanii lui PSG după finala pierdută de Franța la Mondial

kylian mbappe Cupa Mondiala Franta parc des princes PSG CM 2022
Data publicarii: Miercuri 28 Decembrie 2022, 23:15
Data actualizarii: Miercuri 28 Decembrie 2022, 23:10

Kylian Mbappe (24 de ani) s-a întors la echipa de club, Paris Saint-Germain, la doar câteva zile după finala pierdută de Franța contra Argentinei, la Cupa Mondială (3-3, 2-4 d.l.d.).

Starul Franței a avut o prestație extraordinară în finală, a marcat patru goluri - trei în cele 120 de minute și unul la loviturile de departajare - însă nu a fost suficient pentru naționala lui Didier Deschamps, care s-a văzut învinsă la loviturile de departajare.

Fanii lui PSG i-au dedicat în premieră un cântec lui Kylian Mbappe

Deși putea să își ia o vacanță mai lungă, Mbappe a preferat să revină cât mai rapid posibil la antrenamentele lui PSG, iar la partida cu Strasbourg, din această seară, a fost titularizat de Christophe Galtier.

Partida de pe Parc des Princes a adus și o premieră pentru Kylian Mbappe. L'Equipe scrie că, pentru prima dată din 2017 și până în prezent, ultrașii lui PSG i-au dedicat un cântec fotbalistului francez.

"Kylian Mbappe, acest jucător care ne face să vibrăm. Când se lansează e de neoprit. Puștiul din Franța, care nu încetează niciodată să ne uimească, joacă pentru Paris și face lumea să viseze", au scandat timp de câteva minute fanii lui PSG, potrivit sursei citate.

De asemenea, au existat și mai multe bannere de susținere pentru Mbappe: "Kylian, viitorul îți aparține" și "Golgheterul Cupei Mondiale, un produs pur al Parisului, tu ești campionul" au fost câteva dintre mesajele adresate jucătorului de la PSG.

Kylian Mbappe a marcat 19 goluri în primele 20 de meciuri jucate la PSG în acest sezon, iar atacantul visează la primul trofeu Champions League din carieră. Parizienii vor înfrunta Bayern Munchen, în optimi.

La doar 24 de ani, Kylian Mbappe are deja un trofeu al Cupei Mondiale în palmares (2018), dar și 14 meciuri și 12 goluri la cea mai importantă competiție internațională.