Contract nemaivăzut în fotbal pentru Kylian Mbappe! S-a aflat salariul propus de PSG pentru prelungire: "Real nu are șanse"

kylian mbappe PSG Real Madrid salariu mbappe Franta
Data publicarii: Joi 17 Februarie 2022, 16:12
Data actualizarii: Joi 17 Februarie 2022, 16:15

Kylian Mbappe (23 de ani) își încheie contractul cu Paris Saint-Germain la finalul acestui sezon, iar viitorul starului francez este incert.

În ciuda informațiile venite din presa spaniolă în ultimele luni, conform cărora Mbappe ar avea deja un acord cu Real Madrid, urmând să devină jucătorul formației spaniole în vară, lucrurile se pare că s-au schimbat după partida directă dintre cele două formații din optimile Champions League, încheiată cu victoria francezilor, 1-0, grație reușitei superbe a lui Kylian.

Noua ofertă a lui PSG pentru Kylian Mbappe

Francezii de la RMC Sport au anunțat, joi, că PSG și-a luat încă gândul de la Kylian Mbappe și îi va face o nouă ofertă impresionantă pentru prelungirea contractului, iar jurnaliștii de la The Independent au oferit detalii despre salariul care i se pregătește campionului mondial.

PSG ar fi hotărâtă să îi plătească lui Kylian Mbappe un salariu de aproape un milion de lire sterline (1,2 milioane euro) pe săptămână, anunță britanicii, care vorbesc despre "un contract nemaivăzut în fotbal", dar și despre faptul că Real Madrid "nu are șanse să se apropie de o astfel de ofertă".

Rămâne de văzut care va fi răspunsul lui Mbappe după această nouă propunere făcută de PSG, însă sursa citată precizează că fotbalistul "va lua în calcul" oferta vicecampioanei Franței, care "realizează importanța jucătorului de 23 de ani în proiectul lor, poate cel mai bun fotbalist din lume în următorul deceniu".

Kylian Mbappe a fost eroul lui PSG în meciul cu Real Madrid, disputat marți, în partida tur din optimile de finală ale Ligii Campionilor, scor 1-0. Francezul a marcat unicul gol al partidei, în minutul 90+4, după o acțiune individuală de toată frumusețea.

Campionul mondial cu Franța joacă la PSG din 2017, după ce a fost transferat de la AS Monaco, pentru 145 de milioane de euro. La doar 23 de ani, Mbappe a marcat deja 154 de goluri și a jucat în 203 meciuri pentru formația din capitala Franței.

În acest sezon, Kylian Mbappe a jucat 32 de meciuri pentru PSG, a înscris 22 de goluri și a oferit 16 pase decisive.