„Un adevărat dezastru!” Răducioiu n-a avut milă de jucătorul transferat de Universitatea Craiova în această iarnă

Florin Raducioiu Denil Maldonado Universitatea Craiova Fotbal intern Florin Răducioiu / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Luni 22 Ianuarie 2024, 09:20
Data actualizarii: Luni 22 Ianuarie 2024, 09:19

Sosit la Univeristatea Craiova în această iarnă, Denil Maldonado (25 de ani) a debutat în tricoul oltenilor la meciul cu Farul Constanța, scor 1-2.

Fostul dinamovist Florin Răducioiu a analizat jocul oltenilor și a făcut o remarcă ce nu lasă loc de interpretări în privința fundașului central din Honduras: „Un adevărat dezastru”.

Răducioiu a fost la fel de acid și când a vorbit despre jocul Universității Craiova, punctând faptul că nu înțelege ce anume vrea să pună în practică Ivaylo Petev la clubul din Bănie.

„Un adevărat dezastru. Să îi dăm puțin timp, dar a fost un real pericol pentru echipa lui pe ax! Craiova e o echipă frumoasă, care are niște jucători cu un nivel tehnic foarte bun, dar fotbalul se joacă pe goluri. Degeaba au ocazii.

Craiova nici nu știu ce joacă, nici nu știu cum să o descriu”, a spus Răducioiu, la Primasport.

Universitatea Craiova - Farul Constanța 1-2

Rivaldinho a deschis scorul în minutul 14, iar Alexandru Crețu a restabilit egalitatea în minutul 36. Tot în prima parte, Louis Munteanu a adus victoria Farului, în minutul 43.

Campioana en-titre a urcat, așadar pe loc de play-off. Farul ocupă acum locul șase cu 33 de puncte. Nouă victorii, șase rezultate de egalitate și șapte înfrângeri au înregistrat elevii lui Gheorghe Hagi în Superliga României, până acum.

De cealaltă parte, Universitatea Craiova a ratat șansa să o devanseze pe Rapid București și să revină pe locul trei în clasament. Oltenii au obținut până acum 34 de puncte și se situează pe locul patru cu nouă victorii, șapte remize și șase eșecuri.