Zeljko Kopic, lăudat de un rival din Superliga: „Uite că reușește”

Zeljko Kopic Ciprian Marica Dinamo Fotbal intern Zeljko Kopic, antrenor Dinamo/sursa foto: Sport Pictures
Data publicarii: Sambata 09 Martie 2024, 12:22
Data actualizarii: Sambata 09 Martie 2024, 12:25

Zeljko Kopic, antrenorul lui Dinamo, a fost lăudat de Ciprian Marica după ce „câinii” au strâns patru victorii în ultimele șase etape din sezonul regulat al Superligii.

Pentru Marica, scenariul în care Dinamo va reuși să se salveze direct de la retrogradare, fără să treacă prin emoțiile barajului, a devenit unul plauzibil în urma ultimelor evoluții ale „roș-albilor” în campionat.

„Pentru Dinamo, nu e cea mai bună situație. Dinamo ne obișnuia să câștige tot sau să facă un egal din când în când. Ținând cont de circumstanțele de astăzi și de ce se întâmplă acolo, sunt bine, rezultatele astea le dau speranțe. Dacă până acum nici locul din clasament și nici jocul nu le dădeau speranțe, astăzi Dinamo speră și are de ce să o facă.

Dinamo și-a revenit, nu numai cu noi, dar începând cu noi au jucat un fotbal bun. E o echipă care a început să pună presiune pe adversar, să reziste 90 de minute. De obicei nu rezistau nicio repriză sau așa părea până acum”, a spus Ciprian Marica, potrivit Playsport.

Kopic, lăudat de Marica

Kopic a reușit să o urce pe Dinamo pe loc de baraj, iar oficialul Farului recunoaște că antrenorul croat s-a dovedit a fi alegerea corectă pentru clubul din „Groapă”, deși la început a fost sceptic în privința acestuia.

„Cumva, jocul le dă speranță. Să sperăm că alegerea făcută cu antrenor străin e ce trebuie. Sincer, eram sceptic. Când te duci să câștigi campionatul sau să lupți pentru evitarea retrogradării ai nevoie să știi fiecare detaliu.

Mi-era că un antrenor străin are nevoie de timp, iar Dinamo e în criză de timp. Dar uite că reușește, cu greu, la început a fost mai anevoios. Uite că reușește un antrenor străin să pună Dinamo pe linia de plutire si să spere că se poate salva. Și chiar, de ce nu? Chiar cred că Dinamo poate să se salveze”, a mai spus Marica.

Vineri, Dinamo a obținut o victorie la limită împotriva echipei UTA, scor 1-0. Golul victoriei a fost marcat de Gregorio în minutul 20. În urma victoriei, Dinamo a urcat pe locul 14, părăsind astfel locurile care duc direct în Liga 2.