"Un pas important!" Dinamoviștii, fericiți după victoria la limită obținută în fața Iașiului

Ahmed Bani Dinamo Fotbal intern Ahmed Bani
Data publicarii: Duminica 14 Aprilie 2024, 20:55
Data actualizarii: Duminica 14 Aprilie 2024, 20:56

Dinamo s-a impus cu scorul de 1-0 în fața lui Poli Iași, în etapa cu numărul patru din play-out-ul Superligii.

Victoria în fața moldovenilor a dus-o pe Dinamo mai aproape de salvarea directă de la retrogradare.

"O senzație foarte frumoasă nu am mai trăit-o de mult. Mi-a spus să intru și să-mi fac treba. Nu mi-a dat prea multe indicații.

Este un pas important. Ne-am apropiat de locurile de salvare directă, însă mai este cale lungă până la finalul campionatului", a spus Ahmed Bani la finalul meciului.

Dinamo - Poli Iași, 1-0

A fost un meci extrem de încrâncenat pe "Arcul de Triumf". Eliminarea lui Bouhenna în minutul 20 și contactul dur dintre Homawoo și Luca Mihai din minutul 29 au demonstrat-o din plin.  Golul victoriei "câinilor" a venit abia în minutul 90+3, după o execuție foarte bună a lui Ahmed Bani la colțul scurt.

În urma acestei victorii, Dinamo a urcat pe locul 13 în clasament, cu 19 puncte, fiind la două lungimi de poziția care asigură salvarea directă de la retogradare.

Etapa următoare Dinamo se va deplasa la Craiova, pentru meciul cu FCU, în timp ce Poli Iași va primi vizita lui FC Voluntari.