Gaziantepspor denis dragus Marius Sumudica Fotbal intern
Data publicarii: Duminica 14 Ianuarie 2024, 20:31
Data actualizarii: Luni 15 Ianuarie 2024, 12:04

Gaziantep a capitulat cu scorul de 0-1, în fața lui Fenerbahce, în etapa cu numărul 20 din campionatul Turciei.

A fost meciul de revenire a lui Marius Șumudică pe banca tehnică, după problemele medicale ce l-au ținut departe de gazon pentru câteva zile.

Sigurul gol al meciului a fost marcat de Kahveci din pasa lui Szymanski, în minutul 81.

Gaziantep a fost la un pas să restabilească egalitatea la ultima fază a meciului, după o execuție de zile mari a românului Denis Drăguș (24 de ani).

Gaziantep are din nou emoții privind retrogradarea

În minutul 90+8, Drăguș s-a înălțat după un balon centrat din flancul drept, însă fundașul lui Fenerbahce a sărit mai bine și a respins balonul, care a ajuns la Arda Kizildag. Acesta a trimis înapoi la Drăguș, care a reluat din „foarfecă”, însă portarul oaspeților a intervenit salvator.

În urma acestui rezultat, Gaziantep ocupă locul 16 în campionatul din Turcia, primul deasupra liniei de retrogradare.

De partea cealaltă, Fenerbahce și-a întărit prima poziție în clasament, acumulând 53 de puncte, cinci mai multe decât ocupanta locului secund: Galatasaray.