"Stilul nostru!" Alex Chipciu, discurs sincer după FC Voluntari - CFR Cluj 0-1

Fotbal intern
Data publicarii: Duminica 24 Aprilie 2022, 21:26
Data actualizarii: Duminica 24 Aprilie 2022, 21:36

CFR s-a distanțat la cinci puncte de FCSB, după 1-0 cu Voluntari. Echipa lui Toni Petrea are un meci mai puțin.

CFR Cluj a învins-o pe FC Voluntari, cu scorul de 1-0 (0-0), duminică seara, în deplasare, într-un meci din etapa a şasea a fazei play-off a Ligii I.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Bismark Boateng (83), cu capul, după un corner executat de Ciprian Deac. Pentru ghanez a fost primul gol marcat în Liga I.

Alex Chipciu a început meciul titular și a fost unul dintre cei mai buni jucători ai ardelenilor în prima repriză.

"Victorie grea, știam că va fi fiecare meci foarte greu. Sunt jucători experimentați aici care au cucerit campionate și trofee multe și cred la nivel de suprafață, conștient, noi spuneam că nu e presiune. Dar în subconștient ne era puțin teamă. În subconștient era clar o presiune, dar bine că a ieșit așa și am câștigat.

Chiar vorbeam mai devreme, avem sentimmentul atunci când încercă jucăm mai ofensiv, avem ocazii și parcă ne duce jocul bine, nu dăm gol și de multe ori nu câștigăm. Când n-avem ocazii, câștigăm dintr-o fază fixă, 1-0, ăsta cred că e stilul nostru. Am încercat să câștigăm de la început, dar e și normal pe undeva, ai mai multe ocazii în prima repriză, dai gol, jocul e altfel.

Voluntari a încercat să se apere să obțină măcar un punct, noi am înscris târziu, asta a fost istoria meciului. Dacă marcam în prima repriză, se deschidea mai mult jocul și era în favoarea noastră", a declarat Alex Chipciu, la finalul partidei de la Voluntari.

Gazdele puteau egala la ultima fază, când portarul croat Karlo Letica, la debutul în Liga I, a reţinut cu emoţii şutul lui Gabriel Tamaş de la circa 30 de metri. Campioana venea după două înfrângeri consecutive. FC Voluntari are trei înfrângeri consecutive. CFR Cluj a câştigat cu 1-0 ambele meciuri din sezonul regulat.