FOTO FC Voluntari - CFR Cluj 0-1. Boateng, omul potrivit la locul potrivit pentru Petrescu. Trupa din Gruia se distanțează la 5 puncte de FCSB

CFR Cluj fc voluntari FCSB Liga 1 play-off Superliga
Data publicarii: Duminica 24 Aprilie 2022, 20:03
Data actualizarii: Duminica 24 Aprilie 2022, 21:04

FC Voluntari - CFR 0-1. În minutul 4, CFR Cluj a ratat un penalti prin Deac.

FC Voluntari - CFR Cluj 0-1 (Boateng '84)

Final de meci! CFR se impune pe final, după golul marcat de Boateng, în urma unui corner executat de Ciprian Deac. Dan Petrescu a efectuat trei schimbări ofensive în actul secund, iar atacurile campioanei s-au întețit.

Prin victoria în fața elevilor lui Liviu Ciobotariu, CFR se distanțează la cinci puncte de FCSB, care are un meci mai puțin. Elevii lui Toni Petrea întâlnesc mâine formația lui Gică Hagi, Farul, de la ora 21:00.

Min.90 - Trei minute de prelungire. Intervenție a lui Letica după o lovitură cu capul trimisă de Adam Nemec.

Minutul 84 GOOOOL CFR! Boateng înscrie în urma unei lovituri de colț executată perfect de Ciprian Deac

Minutul 70 - Dan Petrescu face două mutări ofensive: Birligea intră în locul lui Petrila, Costache e trimis în teren în locul lui Bordeianu. De partea cealaltă, Liviu Ciobotariu n-a efectuat vreo schimbare. Defensiva rezistă!

Minutul 62 - Petrila are o incursiune excelentă în banda stângă, centrează în fața porții dar Armaș respinge în corner.

Minutul 55 - Au trecut 10 minute din actul secund, iar campioana nu găsește breșe pentru a destabiliza defensiva lui Ciobotariu. Petrescu îl trimite pe teren pe Dugandzic în locul lui Chipciu.

START în actul secund! Liviu Ciobotariu și Dan Petrescu nu au făcut înlocuiri la pauză

PAUZĂ la Voluntari. CFR a pus presiune constant însă atacanții lui Petrescu nu au reușit să valorifice ocaziile de care au beneficiat. Deac a ratat un penalty.

Minutul 43 - Bordeianu trage din unghi închis, însă pe traiectoria balonului apare Igor Armaș, care blochează.

Minutul 42 - Boateng șutează mult peste poarta lui Mihai Popa.

Minutul 39 - Atacurile campioanei se desfășoară mai ales în flancul drept, unde mizează pe creativitatea lui Chipciu, însă trupa lui Liviu Ciobotariu nu lasă culoare libere.

Minutul 35 - Boateng e cel mai activ jucător al CFR-ului. Cu o disponibilitate mare la efort, mijlocașul ardelenilor are o contribuție consistentă și pe faza defensivă, dar impulsionează și atacul.

Minutul 24 - Ocazie mare pentru CFR. Boateng centrează perfect, în spatele fundașilor ilfoveni, iar Chipciu, apărut excelent, deviază mingea cu capul, însă Mihai Popa intervine.

Minutul 21 - CFR are posesia, presează, dar apărarea gazdelor, condusă de Igor Armaș, e compactă. Voluntari încearcă să dea lovitura pe contraatac

Minutul 18 - Dan Petrescu primește cartonașul galben.

Minutul 19 - Ciprian Deac trage înșelător, dar șutul său este blocat.

Minutul 3 - Ratare CFR Cluj! Deac execută pentru a doua oară lovitura de pedeapsă, dar Popa apără de această dată.

Minutul 3 - Ciprian Deac transformă lovitură de la 11 m, dar abitrul anulează penalty-ul după ce mai mulți jucători au intrat în careu.

Minutul 2 - Ratare incredibilă pentru CFR Cluj! Ciprian Deac lovește cu capul din 5 m, iar mingea revine la Debeljuh este faultat în careu și CFR primește penalty.

A început partida!

FC Voluntari - CFR Cluj: ECHIPELE DE START

FC VOLUNTARI: M. Popa - Ricardinho, Tamaș, Armaș - I. Gheorghe, Fulop, Droppa, Rață, Briceag  -  Nemec, Marcelo

CFR CLUJ: Letica - Grahovac, Yuri, Burcă - Chipciu, Bordeianu, Boateng, Camora - Deac, Debeljuh, Petrila

FC Voluntari - CFR Cluj, meci din etapa a șasea a play-off-ului Ligii 1, se joacă astăzi de la ora 19:00 și poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe sport.ro.

Campioana en-titre este în continuare lider, dar a ajuns să mai aibă un avans de doar două puncte față de FCSB (45, respectiv 43).

Astfel, într-un scenariu negru pentru CFR, echipa clujeană ar putea fi întrecută de bucureșteni după etapa de Paște, în care FCSB joacă luni la Farul Constanța.

Site-ul oficial al LPF amintește că CFR Cluj este echipa cu cele mai multe victorii reuşite pe durata acestui campionat - 26, dintre care 16 la un gol diferenţă, și că partida de pe stadionul ”Anghel Iordănescu” va fi şi o confruntare între doi foşti colegi la naţionala României între anii 1997 şi 2000, când au participat împreună la două turnee finale, CM 1998 şi CE 2000: Liviu Ciobotariu și Dan Petrescu.