Sepsi - CFR Cluj 0-2 | Victorie importantă la Sf. Gheorghe! Ardelenii se distanțează la 11 puncte și pun presiune pe FCSB

Sepsi - CFR Cluj Sepsi - CFR LIVE Fotbal intern
Data publicarii: Sambata 26 Februarie 2022, 19:31
Data actualizarii: Sambata 26 Februarie 2022, 19:31

CFR Cluj a câștigat duelul din deplasare cu Sepsi Sf. Gheorghe!

Sepsi Sf. Gheorghe 0-2 CFR Cluj

Campioana României a început meciul de la Sf. Gheorghe în avantaj, după ce Mario Camora a deschis scorul în minutul 6, cu o super execuție de la distanță. În a doua repriză, Graovac i-a așezat perfect mingea lui Debeljuh, intrat în teren în locul lui Dugandzic la pauză, iar atacantul a reușit să marcheze, asigurând cele trei puncte echipei sale.

Astfel, CFR Cluj se distanțează la 11 puncte în clasament și pune presiune pe FCSB, care joacă cu Farul lui Gică Hagi, duminică, de la 21:00.

De cealaltă parte, echipa lui Bergodi a ajuns la al treilea meci consecutiv fără victorie și se află pe locul 10 în clasament, cu 33 de puncte obținute.

FINAL!

Min. 84: GOOOOOL CFR! Debeljuh înscrie cu genunchiul, din fața porții, după ce Graovac i-a plasat balonul cu capul, la bara a doua!

Min. 79: OCAZIE CFR! Petrila pornește pe contraatac cu un sprint rapid, îi pasează lui Debeljuh, care șutează la poartă, însă Niczuly intervine atent și respinge balonul din plonjon.

Min. 61: Ciprian Deac execută o lovitură liberă, șutează puternic, dar trimite pe lângă poarta lui Niczuly.

Min. 46: A început a doua repriză!

PAUZĂ

Min. 23: Ocazie pentru Sepsi! Dumitrescu trimite cu capul periculos după o centrare bună a lui Ștefănescu din corner, dar tânărul Hindrich are o nouă intervenție bună.

Min. 7: Ocazie pentru Sepsi! Ștefănescu centrează periculos, dar Hindrich iese bine și reține.

Min. 6: GOOOOL CFR Cluj! Mario Camora deschide scorul cu un șut puternic, trimis direct în vinclu, din afara careului.

Min. 1: A început meciul!

Echipele de start

Sepsi: Niczuly – Radoslav, Ninaj, Mitrea, Dumitrescu- Eder, N. Păun, Ashkovski – Aganovic, Tudorie, Ștefănescu
Rezerve: Began, Tincu, Ispas, Dragomir, Fulop, Damașcan, Bărbuț, Luckassen, Golofca
Antrenor: Cristiano Bergodi

CFR Cluj: Hindrich – Cr. Manea, A. Burcă, Graovac, Camora – C. Deac, A. Boateng, Bordeianu – Roger, Neguț, Dugandzici
Rezerve: Sava, Ștefan, Yuri, Chipciu, Susici, Păun, Sacko, Petrila, Debeljuh
Antrenor: Dan Petrescu

Sepsi ocupă locul 10 în clasamentul primei divizii, cu 33 de puncte, golaveraj 28-25, în timp ce campioana en-titre e în continuare lider, cu 67 de puncte, - 41 de goluri marcate și doar 15 primite (cea mai bună apărare din campionat).

Dan Petrescu: "Am un mare respect pentru Bergodi"

„Sepsi joacă foarte bine, câştigă meciuri, acasă sunt foarte buni, probleme au doar în deplasare. Suntem conştienţi de greutatea meciului, va fi mai greu ca la meciul cu Rapid. Sper să fim mai constanţi în evoluţia noastră, cu Rapid am jucat prost 30 de minute, acum sper să jucăm doar 2-3 minute.

Nu înţeleg cum de Sepsi nu e în playoff. Bergodi este un fost mare jucători şi un mare antrenor, îşi vede de treaba lui, nu se bagă în alte discuţii, am un mare respect pentru el”, a declarat Dan Petrescu, la conferința de presă.

• Dan Petrescu vs Cristiano Bergodi: 8 jocuri în Liga 1 - 6 succese Petrescu - o remiză - o victorie Bergodi.

Sepsi şi CFR s-au mai întâlnit de 13 ori în principala competiţie internă, de 10 ori s-au impus clujenii, un joc a fost câştigat de covăsneni, iar alte două partide s-au terminat la egalitate. Prima dispută a avut loc pe 14 august 2017, Sepsi OSK - CFR Cluj 0-2 (marcatori P. Vinicius, O. Hoban).

Potrivit siteului LPF, cele mai multe goluri s-au înscris pe 9 martie 2019, CFR Cluj - Sepsi OSK 3-1. Singurul succes din contul gazdelor din această rundă s-a consemnat pe 10 mai 2021, CFR Cluj - Sepsi OSK 0-1. Cea mai recentă confruntare directă din campionat: 25 octombrie 2021, CFR Cluj - Sepsi OSK 2-0, goluri înscrise de Rachid Bouhenna şi Emmanuel Culio.

Cristiano Bergodi a antrenat-o pe CFR în ediția 2006-2007, la finalul căruia clujenii s-au clasat în premieră pe podium (locul al treilea) şi au reuşit prima calificare în cupele europene din istoria clubului. Ca adversar, acesta a bifat doar o victorie în 11 meciuri (2019-2020, CFR Clu j -Universitatea Craiova 2-3), în rest are trei remize şi șapte înfrângeri.