VIDEO România face spectacol la Euro! "Tricolorii" au câștigat grupa la minifotbal, după un egal cu Ungaria
![România face spectacol la Euro! Tricolorii au câștigat grupa la minifotbal, după un egal cu Ungaria nationala de minifotbal](https://res.sport.ro/assets/sport/2024/06/03/image_galleries/816308/romania-a-facut-spectacol-la-euro-tricolorii-au-castigat-grupa-la-minifotbal-dupa-un-egal-cu-ungaria_1_size6.jpg)
Încă un rezultat pozitiv obținut de naționala României de minifotbal.
Selecţionata României, campioana mondială en titre, a câştigat Grupa D de la Campionatul European de minifotbal - EMF EURO 2024 de la Sarajevo (Bosnia-Herţegovina), luni seara, după ce a remizat cu formaţia Ungariei, 0-0.
România obţinuse două victorii clare în primele meciuri, 9-0 cu Turcia şi 5-2 cu Polonia, totalizând şapte puncte. Tot şapte puncte a avut şi Ungaria, dar un golaveraj inferior.
La ediţia precedentă a Campionatului European, în 2022, România a fost învinsă în finală de Azerbaidjan.
România luptă miercuri în optimile de finală
"Terminăm la egalitate cu Ungaria, scor 0-0 și încheiem grupa D cu 7 puncte din 3 meciuri, golaveraj 14-2. Obiectivul este atins, locul 1 în grupă și așteptăm acum numele adversarului din optimile de finală de miercuri. Mulțumim tuturor suporterilor care ne-au încurajat pe parcursul jocului, hai România!!!", a fost mesajul transmis de Federația de Minifotbal pe rețelele de socializare.
Urmăriți SPORT.RO și pe Google News