VIDEO Naționala României face spectacol la EURO 2024! Deja este calificată în faza următoare

echipa nationala de minifotbal Alexandru Nechita Andrei Şumălan EMF Euro 2024 Marius Balogh Nationala
Data publicarii: Luni 03 Iunie 2024, 08:38
Data actualizarii: Luni 03 Iunie 2024, 08:42

EMF Euro 2024 se desfășoară în aceste zile în Bosnia și Herțegovina.

Echipa naţională de minifotbal a României a învins duminică, la Sarajevo, scor 5-2, naţionala Poloniei, în cadrul grupei D a Campionatului European de minifotbal 2024, după ce debutase cu un 9-0 cu Turcia.

Karol Bienas a deschis scorul pentru Polonia, în minutul 8, România a egalat în minutul 20, prin Dragoş Niţu, apoi polonezii au revenit în avantaj în minutul 24, cu golul lui Patryk Gondek.

Marius Balogh a egalat însă din penalty, în minutul 25, şi prima repriză s-a încheiat la egalitate, 2-2.

România, show în a doua repriză, lider în grupă și calificare în optimi

În partea a doua, Andrei Şumălan (min. 31), Alexandru Nechita (min. 48) şi Marius Balogh (min. 58) au înscris golurile care au adus victoria naţionalei noastre, cu 5-2.

În grupa D, România conduce cu 6 puncte, tot atâtea câte are şi Ungaria, dar cu golaveraj mai bun, și este deja calificată în optimi.

Polonia şi Turcia sunt pe locurile 3 şi 4, fără niciun punct.

Naționala de minifotbal a României este campioana mondială en-titre și de cinci ori câștigătoare a turneului final EURO, între 2011 și 2015.