OFICIAL Pe ce stadion se joacă FCSB - Dinamo, primul derby al sezonului între cele două cluburi

Pe ce stadion se joacă FCSB - Dinamo, primul derby al sezonului între cele două cluburi Fotbal intern

Anunț făcut de Federația Română de Fotbal.

După Superliga și Liga 2, Liga 3 începe și ea pe 28 august, iar în Seria 5, chiar în prima etapă, se va disputa derby-ul sateliților FCSB 2 - Dinamo 2.

Conform informațiilor oferite de Federația Română de Fotbal, meciul FCSB 2 - Dinamo 2 se va juca vineri, 28 august, de la ora 18:00, pe Terenul 4 din Baza ARCOM de pe Șoseaua Drumul Leordeni.

Programul primei etape din seria de Liga 3 cu Dinamo 2 și FCSB 2

CSM ALEXANDRIA - PROGRESUL MOGOŞOAIA

PROGRESUL SPARTAC - OXIGEN BUCUREŞTI

OMEGA SPORT - INTER ILFOV

ACADEMIA DE FOTBAL DUNĂREA 1948 - CETATEA TURNU MĂGURELE

FCSB 2 - SC DINAMO 2

CS AXI ARENA - FC VOLUNTARI 2

Cum se va disputa Liga 3 în sezonul 2026-2027

Sezonul regular se va disputa în sistem tur-retur, rezultând 22 de etape. La final, primele 4 clasate se vor califica în play-off, iar echipele de pe locurile 5-12 vor merge în play-out.

În play-off, cele 4 echipe calificate din fiecare serie vor fi împerecheate cu alte 4 formații din seria vecină, după următorul sistem: 1-2, 3-4, 5-6, 7-8. Astfel, se vor forma 4 serii de play-off. Echipele vor intra în play-off doar cu punctele obținute împotriva formațiilor care s-au calificat alături de ele. Se vor disputa 8 etape suplimentare, fiecare echipă jucând tur-retur cu adversarele din cealaltă serie.

Promovare: Prima clasată din fiecare serie de play-off va obține promovarea directă în Liga 2.

Baraj de promovare: Cele 4 echipe clasate pe locul 2 în play-off vor disputa un turneu de promovare, în sistem semifinale – finală, iar câștigătoarea acestuia va obține al cincilea loc de promovare.

În play-out, echipele vor păstra toate punctele acumulate. Vor fi, astfel, 8 serii de play-out de câte 8 formații. Se va juca un singur tur, adică 7 etape.

Retrogradare: Ultimele două clasate din fiecare serie vor retrograda automat în Liga 4.

Alte 5 echipe vor fi retrogradate dintre cele care termină pe locul 6 în play-out, pe baza clasamentului general. Info: FRF

Transferul pregătit de Andrei Nicolescu după ce Dinamo a ajuns iar pe primul loc

Dinamo a învins-o pe U Cluj cu 2-1 sâmbătă seara, pe Stadionul Arcul de Triumf din Capitală, într-un meci din etapa a şasea a Superligii, și este noul lider al campionatului. 

Golurile au fost marcate de scoţianul Danny Armstrong (34, 49), cu şuturi din marginea careului, respectiv gambianul Mouhamadou Drammeh (77), cu un şut din careu.

Dinamo a jucat în zece oameni din minutul 67, când Alexandru Musi a primit al doilea cartonaş galben.

U Cluj a avut două bare, prin Alex Chipciu (4), cu un şut de la 20 de metri, şi prin Drammeh (71), cu o reluare din 6 metri.

”Am arătat că știm să suferim. U Cluj a știut să joace între linii mai bine decât toate adversarele de până acum.

Cîrjan mi-a plăcut foarte mult, a dominat jocul. Păcat că pasele lui nu au dus la finalizare. Plus faza defensivă, pe care toată lumea cam evită să o discute la Cîrjan. El e un excelent jucător defensiv, nu doar ofensiv.

Jucătorii au încredere în antrenor, în staff, iar asta se vede. Asta era cumva teama, că jucătorii nu vor înțelege, că vor încerca să aibă soluții individuale. Faptul că vin rezultatele îi ajută să aibă încredere.

De asta sunt alături de grup, asta e foarte important. Mai avem mult de lucru, jucătorii știu chestia asta. Cel mai important e că ei își doresc.

Dinamo devine o echipă mai matură, are un grup unit, e pe un traseu pozitiv. Sperăm să închidem campania de achiziții cu un jucător ofensiv. În România, asta e perioada în care echipele fac transferuri”, a declarat la final președintele lui Dinamo, Andrei Nicolescu, la Prima Sport.

Publicitate
ARTICOLE PE SUBIECT
Modifică setările cookies
Don’t miss out on our news and updates! Enable push notifications
Get notifications about important news!