Georgian Paun Dinamo Gigi Becali Hamangia Baia Pescarusul Sarichioi Fotbal intern
Data publicarii: Marti 13 Iunie 2023, 13:03
Data actualizarii: Marti 13 Iunie 2023, 13:19

Georgian Păun are în CV echipe ca Dinamo, Astra, ȚSKA Sofia sau Farul Constanța.

”Păun e mare fotbalist, a dat un super gol! O să vorbesc cu Borcea și poate îl cumpăr la Steaua!”, spunea patronul Gigi Becali în urmă cu mai bine de un deceniu, când atacantul Georgian Păun era împrumutat de Dinamo la Poli Iași, într-un sezon în care marcase de trei ori împotriva actualei FCSB.

Fotbalistul trecut și pe Astra nu a ajuns însă în curtea lui Gigi Becali și nu a reușit să se impună nici la Dinamo.

Golgheter la satelitul Dinamo 2, pe atunci în liga secundă, a mai evoluat apoi la ȚSKA Sofia, FC Brașov sau Farul Constanța, și continuă să fie jucător activ și în actualul sezon.

El este legitimat la Hamangia Baia, campioana județului Tulcea, cu care s-a calificat în barajul de promovare în Liga 3.

Georgian Păun, MVP în finala play-off-ului din Tulcea, arbitrată de Sebastian Colțescu

În finala play-off-ului tulcean, cu Sebastian Colțescu central pe stadionul ”Delta”, Hamangia Baia a fost condusă cu 1-0 până în minutul 88 de Pescărușul Sarichioi, iar Georgian Păun a fost desemnat cel ma bun jucător al partidei.

Păun a egalat din penalty și a trimis meciul în prelungiri, unde Hamangia s-a impus cu 2-1, obținând astfel titlul și șansa de a promova în Liga 3.