FOTO ȘI VIDEO Fostul atacant spaniol de la CFR Cluj care a refuzat-o pe FCSB dă piept cu Real Madrid în finala sezonului!

Cristian Lopez Angers CD Eldense CFR Cluj FCSB Spania
Cătălin Parfene
Data publicarii: Marti 13 Iunie 2023, 09:54
Data actualizarii: Marti 13 Iunie 2023, 17:30

Cristian Lopez a evoluat un sezon și jumătate la fosta campioană a României și este legitimat acum în Spania, la CD Eldense.

Atacantul spaniol Cristian Lopez (34 de ani), care a jucat la CFR Cluj timp de un sezon și jumătate, între 2016 și 2017, și a fost foarte aproape de un transfer la FCSB în vara lui 2018, va evolua cu actuala sa echipă, CD Eldense, în finala play-off-ului de promovare în Segunda Division, unde adversară va fi Real Madrid Castilla, satelitul grupării Blanco.

Eldense a trecut de Celta Vigo B în semifinale, după 2-3 și 2-0 în dubla manșă, în timp ce Real Madrid Castilla a eliminat-o pe FC Barcelona B, 2-4 și 3-0.

Cristian Lopez, rol crucial în finala Cupei din 2016, câștigată de CFR Cluj

Finala play-off-ului se va juca tot în dublă manșă, pe 18 și 25 iunie.

Cristian Lopez, care are un singur trofeu la CFR Cluj, Cupa României (în 2016, când a și înscris în minutul 89 golul care a trimis finala în prelungiri, 2-2 și apoi 5-4 la loviturile de departajare cu Dinamo), a marcat în acest sezon de 4 ori în cele 25 de partide jucate pentru Eldense.

A refuzat-o pe FCSB pentru Angers din Ligue 1

În vara lui 2018, vârful spaniol, cu Real Madrid B, Valencia B sau Lens în CV, a fost aproape de un transfer la FCSB: ”Cristian Lopez nu a refuzat încă, a zis că are și oferte mai mari. Ce este cert este că noi trebuie să luăm un atacant”, spunea atunci patronul Gigi Becali.

În cele din urmă însă, în ultima zi de mercato, Lopez a preferat o ofertă mai bună, de la Angers, din Ligue 1.

A jucat un singur sezon în eșalonul de elită din Franța, pe care l-a încheiat cu 2 goluri marcate, în 1-2 cu Olympique Lyon și 3-0 cu OGC Nice, după care a mai evoluat la Hatta Club (Emiratele Arabe Unite), UD Las Palmas și FC Cartagena (ambele din Segunda Division) și Aris Salonic (Grecia) înainte de a semna cu Eldense.