VIDEO Fotbalistul care a trecut pe la Dinamo și Craiova a revenit pe teren la 52 de ani! Echipa sa a învins cu 9-0 în Liga 4

romulus buia Academica Recea liga 4 Fotbal intern
Data publicarii: Luni 31 Octombrie 2022, 19:25
Data actualizarii: Luni 31 Octombrie 2022, 19:21

Romulus Buia este antrenorul lui Academica Recea din Liga 4 Maramurveș.

Academica Recea, cu Romulus Buia pe bancă, dar care a intrat pe parcurs, a învins-o cu 9-0 pe Bradul Groșii Țibleșului.

Ultimul gol a fost marcat chiar de Buia, "Figo din Banat", așa cum i se spunea în momentul în care evolua pentru Universitatea Craiova.

Romulus Buia a înscris din penalty, în minutul 70, și a blocat tabela, reușind să obțină, în acest sens, trei puncte importante în campionat, după ce l-a executat pe portarul advers cu un șut plasat, în colțul stâng.

Cariera lui Romulus Buia

Romulus Buia a evoluat de-a lungul carierei sale la FC Maramureș, Germinal Ekeren, Universitatea Craiova, Sportul Studențesc, Rocar, FC Dinamo, Gloria Bistrița, Poli AEK și Pandurii Tg. Jiu.

La națională, Romulus Boia a fost convocat de 11 ori, dar a evoluat doar în două partide: 0-2 vs Statele Unite ale Americii, bifând 30 de minute, și 2-0 vs Mexic, unde a jucat 64 de minute.