FCSB s-a despărțit de unul dintre cei mai în formă jucători din Superliga: „Nu mai am treabă cu Steaua”

Gigi Becali FCSB Ianis Stoica Superliga Fotbal intern Gigi Becali
Data publicarii: Sambata 02 Martie 2024, 19:37
Data actualizarii: Sambata 02 Martie 2024, 19:47

Decizie surprinzătoare luată de Gigi Becali în această iarnă.

Ianis Stoica (21 de ani) a dezvăluit după victoria obținută de FC Hermannstadt cu Oțelul Galați, scor 4-1, că nu mai aparține de FCSB.

Atacantul de 21 de ani a anunțat că în momentul în care a semnat cu FC Hermannstadt, în această iarnă, a fost cedat liber de contract de FCSB și că nu va mai reveni la echipa lui Becali în vară, așa cum se credea.

„Eu am fost lăsat liber aici. Nu mai am nicio treabă cu Steaua (n.r - FCSB), a spus Ianis Stoica.

• Stoica a semnat cu Hermannstadt pe 07 februarie 2024, după ce s-a despărțit de Universitatea Cluj, în urma unui conflict cu antrenorul Ioan Ovidiu Sabău.

Ianis Stoica a marcat o „dublă” în duelul dintre FC Hermannstadt și Oțelul Galați, 4-1, disputat pe Stadionul Municipal din Sibiu.

„Vreau să încep prin a lăuda arbitrajul. A fost foarte bun, a lăsat jocul liber”, a spus Ianis Stoica la finalul meciului, făcând trimitere la faptul că în etapa precedentă, cu Dinamo, a fost privat de un gol.

Produs de FCSB, Ianis Stoica a mai evoluat de-a lungul carierei sale fotbalistice la echipe precum Dunărea Călărași, Petrolul Ploiești, Metaloglobus, Slatina și ”U” Cluj.

FC Hermannstadt - Oțelul Galați, scor 4-1

Moldovenii au marcat primii, în minutul 12, prin Teles. Gazdele au restabilit egalitatea în minutul 26, prin Ianis Stoica, iar cu un minut înainte de pauză au trecut în avantaj, după reușita lui Paraschiv din lovitură de la 11 metri. A fost 2-1 la pauză.

În repriza secundă, sibienii au mai marcat de două ori prin Ianis Stoica (49') și Cristian Neguț (87').

În urma rezultatului de sâmbătă seară, FC Hermannstadt a egalat-o pe UTA Arad în clasament, cu 40 de puncte și păstrează șanse pentru playoff până în ultima etapă. De cealaltă parte, Oțelul Galați se află pe locul 11, cu 33 de puncte, la șapte lungimi peste Dinamo, care se află pe loc retrogradabil.