Dinamo 1-0 Rapid | "Cainii" se impun in primul meci amical post-pandemie! Perovic a inscris singurul gol al partidei

Dinamo Rapid Romania Fotbal intern Dinamo - Rapid, LIVE TEXT, de la 11:00 | Primul DERBY din Romania post-pandemie! Antrenorii celor doua echipe debuteaza intr-un super-meci
Data publicarii: Joi 04 Iunie 2020, 09:53
Data actualizarii: Joi 04 Iunie 2020, 13:19

Dinamo a castigat amicalul cu Rapid, desfasurat la baza sportiva de la Saftica.

Echipa lui Adrian Mihalcea s-a impus in amicalul cu Rapid prin golul lui Slavko Perovic, din minutul 59. Atacantul a inscris cu capul dupa o centrare venita din corner.

Mihalcea a schimbat inca din minutul 23, inlocuindu-l pe Montini cu Neicutescu. Ulterior, dupa pauza au mai intrat Piscitelli, Kilyen, Puljic, Borcea, Skovajsa, Al. Rauta, Mrzljak, Mihaiu, Fabbrini, V. Lazar si Perovic.

DINAMO 1-0 RAPID

Min. 59: GOOOL DINAMO! Perovic a deschis scorul cu o lovitura de cap, dupa un corner

PAUZA

"Jocul a fost echilibrat, cu un plus pentru Rapid la numarul de ocazii. Draghiceanu a avut doua lovituri libere foarte periculoase, una scoasa greu in corner de Straton ('17), iar cealalta a lovit bara ('36).

Gazdele au avut un singur șut periculos, în startul meciului, puțin peste poarta lui Popa", apare pe pagina oficiala a lui Rapid

Echipele de start

Dinamo: Straton – Kostrna, M. Popescu, R. Grigore, Sin – I. Serban, I. Filip – Ahmed Bani, Montini, Sorescu – D. Popa

Rapid: Popa - Voicu, Iacob, Mallo, Copaci, Lazar, Djuric, Cretu, Alami, Draghiceanu, Hlistei

Primul "derby" din Romania dupa pandemie se va disputa la Saftica, in conditii speciale si cu masuri stricte pe care cluburile trebuie sa le urmeze.

Astfel, cel de-al doilea amical din Romania are insemnatate mare pentru antrenorii celor doua echipe, care vor debuta astazi ca oficiali.

Meciul va fi arbitrat de reprezentantii din cadrul celor doua echipe, cum s-a intamplat ieri la meciul dintre FCSB si Voluntari, castigat de ilfoveni cu 2-0, cand arbitru a fost Alexandru Tudor, iar Mihai Pintilii a fost tusier.