Dan Petrescu și-a certat un jucător după înfrângerea din Supercupă: ”Trebuie să ajuți echipa și tu ce faci?”

Dan Petrescu CFR Cluj CFR Cluj - Sepsi Fotbal intern
Data publicarii: Duminica 10 Iulie 2022, 09:24
Data actualizarii: Duminica 10 Iulie 2022, 09:24

Dan Petrescu l-a ”taxat” pe brazilianul Roger, după meciul pierdut de CFR Cluj în Supercupa României, scor 1-2 cu Sepsi Sfântu Gheorghe.

Roger Junio Rodrigues Ferreira (26 de ani), pe numele său complet, a fost introdus pe finalul partidei de Dan Petrescu, dar nu a rezistat mult. Adrian Cojocaru, centralul partidei, i-a arătat direct cartonașul roșu după un fault, iar brazilianul a părăsit terenul după cinci minute.

Dan Petrescu l-a ”certat” pe Roger după meciul din Supercupă

Dan Petrescu susține că nu a văzut faza în care sud-americanul a fost eliminat. Chiar și așa, antrenorul l-a ”certat” pe jucătorul transferat de la UTA Arad.

„Dacă a fost de roșu faultul, sunt supărat, normal. Încă n-am revăzut faza. N-ai voie la asemenea nivel să faci așa ceva. Trebuie să intri, să ajuți echipa, și tu ce faci?!”, a spus Petrescu, după meci.

Sepsi Sfântu Gheorghe a câștigat al doilea trofeu din istorie, după ce a cucerit Cupa României. Covăsnenii s-au impus și în Supercupă, împotriva campioanei CFR Cluj, pe care au învins-o cu 2-1.

Alexandru Păun a deschis scorul în debutul partidei, în minutul doi, dar Sepsi a reușit să egaleze în prelungirile primei reprize prin Cosmin Matei. Pe final, Mario Rondon, fostul jucător al ardelenilor, a dat lovitura pentru Sepsi.