CFR Cluj - Sepsi OSK 1-2 | Final dramatic! Sepsi câștigă Supercupa României în fața campioanei

Supercupa CFR Cluj Sepsi OSK Sfantu Gheorghe Fotbal intern
Data publicarii: Sambata 09 Iulie 2022, 22:35
Data actualizarii: Sambata 09 Iulie 2022, 22:35

Mario Rondon a decis confruntarea de la Arad.

Sepsi Sf. Gheorghe și-a adjudecat al doilea titlu din istorie. Covăsnenii au câștigat în fața lui CFR Cluj Supercupa României după ce, în urmă cu o lună, formația dirijată de Bergodi își trecuse în CV Cupa României.

Sepsi a făcut un joc excelent în fața trupei lui Dan Petrescu. Mario Rondon, fostul fotbalist din Gruia, este cel care a adus supercupa la Sf. Gheorghe, în urma golului marcat pe finalul reprizei secunde.

CFR Cluj - Sepsi OSK 1-2

Min. 90+6 Cojocaru pune capăt meciului! Sepsi a câștigat dramatic Supercupa României cu 2-1 în fața lui CFR Cluj

Min. 90+4 Niczuly vede cartonașul galben pentru tragere de timp.

Min. 90+1 Roger ia cartonaș roșu! După nici cinci minute petrecute pe suprafața de teren, fotbalistul pe care Dan Petrescu l-a trimit pe gazon a fost trimis la vestiar. Șansele clujenilor de a reveni în meci se reduc drastic.

Min. 86 Roger intră în locul lui Bordeianu. Dan Petrescu mai are speranțe că CFR poate restabili egalitatea.

Min. 85 GOOOL Sepsi! Dan Petrescu este furibund pe banca tehnică. Fostul său jucător, Mario Rondon, majorează scorul pentru covăsneni! Superba lovitură de cap a venezueleanului.

Min. 80 10571 de spectatori sunt prezenți la Supercupa României dintre CFR Cluj și Sepsi OSK.

Min. 79 Petrila unu-la-unu cu Dmitrov, îl depășește pe jucătorul lui Sepsi și îi pasează în centrul careului lui Jefte, dar balonul a fost interceptat și îndepărtat cu succes de fundașii covăsneni. CFR beneficiază de un corner.

Min. 76 Mario Rondon intră pe teren pentru Sepsi în fața echipei la care a fost legitimat doi ani. Bergodi alege să-l scoată pe Tudorie de pe gazon.

Min. 74 Pericol uriaș la poarta lui Bălgrădean. Tudorie a fost aproape de a majora scorul pentru formația sa, dar fundașii clujeni sunt pe fază și îndepărtează atacul amenințător al covăsnenilor. Sepsi continuă să arate mult mai bine în repriza secundă decât în prima. CFR trebuie să fie atentă cu asediile pe care le efectuează adversara.

Min. 71 Karlo Muhar a cedat pe teren, probabil este vorba despre o întindere musculară și cere să fie schimbat. Dan Petrescu îl înlocuiește pe jucătorul adus în această perioadă de mercato cu Ovidiu Hoban.

Min. 67 Golofca centrează în careul advers, Tudorie este vizat, dar Graovac este foarte atent și interceptează balonul. CFR înlătură pericolul din fața porții și răsuflă ușurată.

Min. 63 Dan Petrescu face schimbări! Jefte își face debutul în primul meci oficial pentru CFR Cluj, intrând în locul lui Dugandzic. Yeboah pășește și el pe gazon, în locul marcatorului primului gold, Păun.

Min. 61 Aganovic a avut o poziție excelentă, dar șutul său a fost mult peste poartă, a țintit doar suporterii din peluză. Aganovic a avut o poziție excelentă, dar șutul său a fost mult peste poartă, a țintit doar suporterii din peluză.

Min. 59 Se pregătesc primele schimbări ale meciului. Bergodi îi aruncă în teren pe Golofca și Ion Gheorhge. Cristi Bărbuț și Cosmin Matei părăsesc terenul la scorul de 1-1.

Min. 57 În startul primei reprize echipa mai prolifică este Sepsi Sf. Gheorghe. Covăsnenii un procentaj al posesiei de 53%, iar CFR Cluj doar 48%.

Min. 52 Andres Dumitrescu are un sprint bun aproape de careul lui Bălgrădean. Șutul fotbalistului de la Sepsi trece, însă, pe lângă bară, iar CFR Cluj scapă altui asediu venit din partea covăsnenilor.

Min. 49 Sepsi are un start în forță în repriza secundă, nu își dorește să mai gafeze la fel ca în prima. O centrare bună venită din colțul careului a fost interceptată de Camora, care a îndepărtat pericolul.

Min. 45+6 Centralul fluieră finalul primei reprize. Cu un rezultat echitabil, echipele se îndreaptă spre vestiare.

Min. 45+3 GOOOOL Sepsi! Dmitrov centrează excelent, iar lovitura de cap a lui Cosmin Matei restabilește egalitatea. Lecție de fotbal oferită campioanei României de câtre covăsneni.

Min. 45+1 Cosmin Matei a șutat amenințător, a fost foarte aproape de colțul din dreapta al porții lui Bălgrădean. CFR a fost aproape să încaseze un gol pe final de primă repriză, clujenii răsuflă ușurați.

Min. 40 Suporterii din tribune au ridicat un panou cu mesajul "Mafia Fotbalului Arădean", îndreptat spre conducerea lui CFR.

Min. 38 Activ în meci, Claudiu Petrila a fost aproape să-și facă mingea perfect pentru un șut amenințător, în schimb, preluarea sa a fost blocată de un adversar, iar CFR a beneficiat de o lovitură de colț.

Min. 31 Nicolae Păun a făcut o fază fermecătoare pe cont propriu, dar maniera în care a lovit balonul a făcut-o pe CFR să nu aibă emoții. Șutul a fost slab.

Min. 30 Deac, combinație excelentă cu Dugandzic, mingea a revenit la mijlocaș care a șutat magnific pe spațiul porții lui Niczuly. Portarul a blocat șutul, VAR a intervenit iar Sepsi a plecat pe contraatac.

Min. 28 Andres Dumitrescu a făcut o eroare colosală. Păun a profitat, dar altruismul său l-a făcut să paseze către Dugandzic în centrul careului, iar fundașii lui Sepsi au interceptat mingea și au trimis-o în afara terenului.

Min. 25 Petrila oferă o pasă excelentă pentru poziția viitoare a lui Alexandru Păun, dar puțin cam tare. Jucătorul nu a putut intercepta balonul, Niczuly a fost primul la minge și a îndepărtat pericolul cu succes.

Min. 20 Andres Dumitrescu a fost lovit și a părăsit terenul pentru îngrijiri medicale. Sepsi va fi în inferioritate numerică până când fotbalistul reintră în joc.

Min. 18 Petrila trimite o centrare bună către Dugandzic, iar șutul puternic al croatului a fost blocat de un fundaș de la Sepsi. CFR beneficiază de un corner.

Min. 16 Sepsi persistă cu câteva atacuri la poarta lui Bălgrădean. Ștefănescu a primit o pasă perfectă, dar preluarea sa a fost mult prea în față, iar clujenii îndepărtează pericolul.

Min. 13 O centrare periculoasă în fața porții a lui Tudorie, dar jucătorul se aflase în poziție neregulamentară în momentul în care a primit pasa. Bălgrădean bate lovitura liberă din colțul careului său.

Min. 10 Primele 10 minute au fost echilibrate, CFR deține o posesie de 56%, iar Sepsi 44%. 3-1 este scorul ocaziilor de gol în favoarea clujenilor. Până acum, covăsnenii au avantaj la cornere, 2-0.

Min. 2 GOOOL CFR Cluj! Alexandru Păun deblochează tabela de marcaj în minutul doi. Ardelenii încep în forță Supercupa României. Sepsi are nevoie să se mobilizeze dacă își dorește să țină pasul cu campioana României.

8:31 Aribtrul fluieră startul partidei. CFR Cluj atacă de la dreapta la stângă.

Echipele de start

CFR Cluj: Cristian Bălgrădean - Chritopher Braun, Daniel Graovac, Matias De Sousa, Mario Camora (C) - Mihai Bordeianu, Karlo Muhar - Ciprian Deac, Claudiu Petrilă, Adrian Păun - Marko Dugandzic (4-2-3-1);

Sepsi OSK: Roland Niczuly - Radoslav Dimitrov, Mihai Bălașa, Bogdan Mitrea (C), Andres Dumitrescu - Cristi Bărbuț, Adnan Aganovic, Nicolae Păun, Cosmin Matei - Marius Ștefănescu, Alexandru Tudorie (4-4-2).

Reacția lui Hadnagy cu privire la supercupă

Sepsi OSK are un singur trofeu în istorie, Cupa României din sezonul 21/22, prin urmare joacă pentru prima dată în Supercupa României cu CFR Cluj.

Attila Hadnagy este directorul general al clubului Sepsi și a vorbit despre trofeul pe care covăsnenii și-l doresc în palmaresul lor, Supercupa.

„Avem loc în vitrină, deocamdată e doar Cupa României. Avem mare nevoie de trofee, sperăm să câștigăm. E prea mult spus că suntem favoriți la titlu, dar vrem să prindem playoff-ul. Locul patru - cinci ar fi extraordinar”, au fost cuvintele fostului fotbalist, pentru PRO Arena în cadrul emisiunii Ora Exactă în Sport

Cojocaru, centralul partidei

Supercupa României, dintre campioana CFR Cluj şi câştigătoarea Cupei României, Sepsi OSK, primul meci în care se va folosi sistemul VAR, are loc sâmbătă.

Meciul va fi condus la centru de Adrian Cojocaru, care va fi ajutat de asistenţii Valentin Avram şi Ciprian Danşa. Cel de-al patrulea oficial va fi Iulian Dima.

CFR Cluj - Sepsi OSK, LIVE TEXT, de la ora 20:30

La partida de sâmbătă seara, programată să înceapă la ora 20:30, pe stadionul “Francisc von Neumann” din Arad, se va folosi în premieră sistemul Video Assistant Referee (VAR). Astfel, în camera VAR se vor afla: Istvan Kovacs (arbitru VAR), Mihai Artene (asistent VAR) şi Ovidiu Haţegan (suport VAR).

La CFR Cluj sunt confirmate 4 sosiri din afara Ligii 1 şi alte 2 din campionatul intern. Întâi, sunt doi jucători sosiţi din Danemarca, e vorba de mijlocaşul Hammershoy-Mistrati, transerat de la Randers, şi fundaşul central croat Kolinger, împrumutat de la Vejle. Apoi, tot un croat şi tot stoper, Brucic, ultima dată la Koper (Slovenia). Tripleta croată e completată de mijlocaşul Muhar, fost la Lech Poznan (Polonia).

Din Liga 1, campioana i-a achiziţionat pe atacantul spaniol Jefte, ex-Farul Constanţa, unul dintre cei mai interesanţi fotbalişti ofensivi ai sezonului trecut, dar şi pe fundaşul lateral Braun, remarcat la FC Botoşani.

De partea cealaltă, Sepsi a înregimentat deja 6 nume noi. Două dintre ele, D. Ciobotariu şi R. Ispas, vin tocmai de la CFR Cluj. Iar atacantul Rondon, fost ultima oară în prima ligă poloneză, fost jucător al clujenilor! Acestora li se adaugă C. Matei (Dinamo), F. Junior (Gaz Metan Mediaş) şi I. Gheorghe (Voluntari).