Cristiano Bergodi ar putea pierde omul cu pasa de gol din finalul meciului cu FCU Craiova. Două cluburi se bat pe el

Cristiano Bergodi FCU Craiova Rapid Fotbal intern Cristiano Bergodi / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Marti 23 Ianuarie 2024, 16:49
Data actualizarii: Marti 23 Ianuarie 2024, 16:55

Ofertă neașteptată primită de Rapid pe numele unuia dintre fotbaliștii din compartimentul defensiv.

Alexandru Albu (30 de ani), unul dintre fotbaliștii de bază de la Rapid și omul cu pasa la ultimul gol marcat de Rapid în confruntarea de pe teren propriu cu FCU Craiova, scor 4-3, este curtat de două cluburi din Rusia și Cipru.

Mijlocașul defensiv care poate juca atât pe poziție de fundaș central, cât și fundaș stânga, este dorit, potrivit Prosport, de Rostov și Apollon Limassol.

Albu, dorit de două cluburi din străinătate

Jucătorul se află în momentul de față în negocieri și cu oficialii Rapidului pentru prelungirea contractului ce expiră la finalul acestui sezon, însă momentan nu s-a ajuns la niciun acord, ceea ce înseamnă că giuleștenii riscă să-l piardă gratis pe Albu, în vară.

Albu este ademenit de cluburile din străinătate cu un salariu de aproximativ 20.000 de euro, dublu decât câștigă în momentul de față la Rapid.

În acest sezon, Alexandru Albu a evoluat în 22 de meciuri în tricoul Rapidului, iar la ultima confruntare, cea cu FCU Craiova, scor 4-3, a întrat pe teren cu 20 de minute înainte de final și a oferit pasa decisivă la golul marcat de Burmaz în minutul 90+4 al meciului, care le-a adus victoria giuleștenilor.

Mijlocașul defensiv de 30 de ani a îmbrăcat pentru prima oară tricoul Rapidului în iulie 2021, fiind împrumutat atunci pentru un sezon dela Concordia Chiajna. După expirarea împrumutului, oficialii din Giuleșteni le-au plătit ilfovenilor suma de 150.000 de euro, transferându-l definitiv pe Albu.

Un milion de euro este cota de piață a mijlocașului defensiv, potrivit Transfermarkt, care are o apariție în tricoul naționalei României.