Cristiano Bergodi a dezvăluit secretul formei bune pe care Sepsi Sfântu Gheorghe a traversat-o pe final de sezon

Cristiano Bergodi Sepsi OSK Sfantu Gheorghe Superliga Fotbal intern Cristiano Bergodi
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 29 Mai 2023, 10:47
Data actualizarii: Luni 29 Mai 2023, 10:47

Sepsi Sfântu Gheorghe s-a impus pe terenul Universității Craiova, scor 0-1, în ultima echipa din playoff-ul Superligii, oprind gruparea din Bănie din drumul către preliminariile Conference League.

Multă lume miza pe o victorie clară a Universității Craiova, pe „Ion Oblemenco”, mai ales după ce Sepsi a fost nevoită să joace 120 de minute în finala Cupei, cu Universitatea Cluj, pe care au câștigat-o la loviturile de departajare, 5-4 (0-0).

Preparatorul fizic, secretul lui Sepsi

Covăsnenii au dat peste cap calculele hârtiei, iar Cristiano Bergodi, care s-a aflat la ultimul său meci pe banca lui Sepsi, crede că „vinovat” pentru asta este preparatorul fizic al câștigătoarei Cupei României, Ionel Colonel, despre care susține că este „unul dintre cei mai buni din țară”.

„Am ajuns la opt puncte, cum a vrut patronul. Nu credeam că putem să facem un meci atât de bun. Gestul băieţilor este cea mai mare bucurie.

Am jucat 120 de minute trei zile în urmă şi este un lucru extraordinar, dar am unul dintre cei mai buni preparatori fizici din România”, a susținut Bergodi la finalul meciului cu Universitatea Craiova.

Sepsi a încheiat sezonul pe ultimul loc din playoff-ul Superligi, cu 29 de puncte, înregistrând în ultima fază a campionatului două victorii, două egaluri și șase înfrângeri.

• Bergodi se desparte de Sepsi OSK - toate detaliile sunt AICI.