Craiova "furata" in ultima etapa! Dinamo a invins cu singurul scor care ii trebuia, 4-0: "I-am dat ceva lui CFR s-o lase mai moale!"

Dinamo Bucuresti golaveraj sezonul 1972-1973 Universitatea Craiova Fotbal intern
Data publicarii: Joi 18 Februarie 2010, 16:55
Data actualizarii: Joi 18 Februarie 2010, 23:01

FINAL CU SCANDAL, ep 1 | www.sport.ro va prezinta cele mai controversate finaluri de campionat din istoria Ligii I!

Dinamo e cel mai mare dusman la Craiova. Si asta nu pentru ca multi jucatori importanti ai Craiovei s-au transferat la Dinamo dupa 2000! Oltenii nu uita nici in prezent cum au pierdut un titlu in fata echipei din Stefan cel Mare acum 47 de ani!

Sezonul 1973-1973. Mai ramasesera de jucat doua restante - lupta pentru titlul se dadea intre doua echipe - Dinamo si Universitatea Craiova. Inaintea acestor doua restante, Universitatea Craiova  era lider cu 37 de puncte, golaveraj 47-32 iar Dinamo avea 37 de puncte, golaveraj 47-32!

Dinamo avea nevoie de o victorie la patru  goluri, in cazul in care Craiova pierdea la un gol. Si tocmai asa s-a intamplat. Pe vremea aceea, echipa invingatoare primea la victorie doua puncte!

Partidele s-au disputat simultan, insa o ploaie torentiala de vreo 15 minute care s-a abatut asupra Bucurestiului l-a determinat pe arbitrul Otto Anderco sa opreasca jocul Dinamo - CFR pentru 13 minute, pana ce ploaia a incetat. Craiova a pierdut, 0-1, prin golul lui Brosovszky. Insa, din minutul 34, atunci cand a fost eliminat Sima, UTA a jucat in inferioritate numerica. Cu toate acestea, craiovenii n-au putut profita.

Dinamo s-a impus in fata  CFR-ului cu scorul de care avea nevoie, 4-0.  Salceanu, Dumitrache de doua ori si Al. Moldovan au inscris pentru Dinamo si dinamovistii au cucerit titlul.

Universitatea Craiova a mai comis o greseala neprovocata cu cinci etape inainte de finalul campionat - atunci cand a pierdut neasteptat acasa, 0-1, in fata modestei Steagul Rosu Brasov. In cazul unei victorii, oltenii  nu ar mai fi pierdut titlul.

Dinamovistii care au jucat in acel final incins de campionat pentru echipa din Stefan cel Mare isi aduc aminte de titlul castigat cu emotii!

"Au mai ramas doua restante pentru ca am jucat in preliminariile Campionatului European. Lume multa la stadion, dar noi am castigat fara emotii", povesteste fostul jucator al dinamovistilor, Augustin Deleanu.

Unul dintre marcatorii lui Dinamo in acel meci de poveste, 4-0 impotriva lui CFR Cluj, Viorel Salceanu recunoaste ca ar fi fost ceva necurat atunci.

"Era si normal pentru acele vremuri. Trebuie sa traim si noi si clujenii bine. Parca le-am dat ceva din prima noastra ca s-o lase si ei  mai moale ca sa invingem cu scorul de care aveam nevoie! Si cei de la UTA au luat o prima mare din partea conducerii noastre pentru ca au invins pe Craiova", isi aduce aminte Salceanu, acum observator federal la ligiile inferioare.