VIDEO Atanas Trică anunță obiectivul Universității Craiova: "Trebuie să ne batem la titlu!"

Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Miercuri 06 Decembrie 2023, 10:47
Data actualizarii: Miercuri 06 Decembrie 2023, 10:56

U Craiova e pe locul al treilea în ierarhia Superligii și are planuri mari.

• Universitatea Craiova s-a calificat, marţi seara, în sferturile de finală ale Cupei României, după disputarea meciurilor din ultima etapă a Grupei D.
  • Universitatea a câştigat grupa, după ce a surclasat-o cu 4-0 pe Farul Constanţa, care nu mai avea şanse de a merge mai departe şi a aliniat o echipă cu mulţi juniori.

Campioana a ratat două mari ocazii în prima repriză, ambele prin Ionuţ Cojocaru, singur cu David Lazar, care a fost providenţial. Universitatea a deschis scorul în finalul primei reprize, prin Elvir Koljic (45+2), care a deviat inteligent un şut al lui Ştefan Baiaram.

Acesta a dublat avantajul gazdelor (52), cu o lovitură de cap, la centrarea lui Mihai Căpăţînă. Cel mai frumos gol al meciului a fost marcat de slovenul Jasmin Kurtic, cu un şut de la aproape 25 de metri în vinclu. După ce un gol marcat de Marian Danciu a fost anulat (82) pentru ofsaid, Atanas Trică a închis tabela (86), din pasa lui Ante Roguljic.

Universitatea va juca în sferturile de finală cu a doua clasată din Grupa C, în care se află Oţelul Galaţi (4 puncte), FCSB (4), FC U Craiova (4), Dinamo (2), FC Bihor (1), SCM Zalău (0).

Atanas Trică a anunțat că echipa sa se va bate la titlu!

”A fost un meci greu, în prima repriză chiar au avut câteva ocazii destul de bune. Sunt fericit că am reuşit să facem un joc bun şi să ne calificăm mai departe în Cupă. Am avut o discuţie cu dânsul (n.r. - Ivaylo Petev) când a venit.

Mi-a zis ca atunci când primesc o şansă să ţin de ea cu ambele mâini. Am intrat, mi-am făcut treaba şi sper să mai joc şi să mai înscriu. Cel mai important e să câştige echipa.

Avem victorii 4 din 4. Trebuie să mergem aşa până la finalul anului pentru că suntem Universitatea Craiova şi doar asta se acceptă aici. Se vede o creştere în joc. Nu contează prin ce moment trecem, trebuie să ne batem la titlu şi la trofee în general. Ăsta este rolul meu, sunt atacant şi trebuie să înscriu în fiecare meci”, a spus Atanas Trică, potrivit Orange Sport.