FOTO Arnold Garita, "Terminator" în FC Argeș - FC Voluntari. Ce spune Prepeliță despre atacantul dorit de Becali

arnold garita FC Arges terminator Fotbal intern
Data publicarii: Vineri 14 Octombrie 2022, 21:22
Data actualizarii: Vineri 14 Octombrie 2022, 21:44

Arnold Garita (27 de ani) a ratat un penalty și a fost și eliminat în FC Argeș - FC Voluntari 0-0.

Echipa FC Argeş a terminat vineri la egalitate, pe propriul teren, scor 0-0, meciul cu formaţia FC Voluntari, din etapa a 14-a a Superligii. Garita, de la FC Argeş, a ratat un penalti, iar în repriza secundă a fost eliminat.

În minutul 39, Garita (FC Argeş) a ratat un penalti, respins de portarul celor de la FC Voluntari, M. Popa. În minutul 72, gazdele au rămas în zece jucători, după ce arbitrul Horia Mladinovici l-a eliminat pe Garita pentru al doilea cartonaş galben.

Arnold Garita (27 de ani) e atacantul pe care Gigi Becali l-a pus în capul listei de transferuri.

Andrei Prepeliță, antrenorul piteștenilor, a vorbit la final și despre Arnold Garita, protagonistul meciului.

"Am avut o stare de relaxare, niște greșeli copilărești prin care le-am permis să intre în joc celor de la Voluntari. A fost acel penalty și eu zic că dacă reușeam să marcăm era mult mai bine. (n.r. despre ratarea lui Garita) E atacant, are nevoie de goluri, era pe listă primul.

Vom face o analiză și toată lumea plătește pentru greșeli. O eliminare, la al doilea galben, probabil, a fost ceva contact, dar primul a fost acordat ușor. Prima oară, arbitrul n-a știut ce să dea și apoi a dat galben, după trei minute", a spus Prepeliță, potrivit digisport.

• FC Argeş are o singură victorie în ultimele patru meciuri de acasă (un egal, două eşecuri) şi tot una în ultimele şapte etape (două egaluri, patru eşecuri).
  • FC Voluntari e neînvinsă de cinci etape, în care are două victorii şi trei egaluri.