A jucat 10 minute la Sepsi în finala de Cupă câștigată și a fost convocat la echipa națională!

Vitalie Damascan Cupa Romaniei Liga Natiunilor Republica Moldova sepsi sfantu gheorghe Fotbal intern
Data publicarii: Marti 24 Mai 2022, 11:00
Data actualizarii: Marti 24 Mai 2022, 11:00

Vitalie Damașcan, fotbalist care are și cetățenie română, a fost chemat de urgență la selecționata Republicii Moldova pentru cele patru partide din luna iunie din Liga Națiunilor.

Cele 10 minute jucate de Vitalie Damașcan pentru Sepsi Sfântu Gheorghe în victoria din finala Cupei României, 2-1 cu FC Voluntari, l-au convins pe selecționerul Republicii Moldova, Serghei Cleșcenco, să-l convoace de urgență pe atacant pentru cantonamentul dinaintea meciurilor din luna iunie din Liga Națiunilor.

Damașcan (23 de ani), care deține și cetățenia română, s-a alăturat astfel lotului inițial de 25 de jucători pentru un stagiu de pregătire, după cum informează Federația Moldovenească de Fotbal pe site-ul oficial.

Moldova, în grupă cu Liechtenstein, Andorra și Letonia în Liga Națiunilor

După încheierea cantonamentului, selecționerul Cleșcenco va anunța lotul final, care va cuprinde și fotbaliștii din străinătate care au încheiat mai târziu sezonul.

Naţionala Moldovei va disputa în luna iunie primele patru partide din Liga Națiunilor: în deplasare cu Liechtenstein (3 iunie) și Andorra (6 iunie), apoi pe stadionul ”Zimbru” din Chișinău cu Letonia (10 iunie) și din nou cu Andorra (14 iunie).