VIDEO „Jur că n-am văzut asta niciodată!” Culmea ridicolului: a luat galben pentru că a tras de timp când bătea un penalty

Alex Arce Argentina Deportivo Maipu Independiente Rivadavia Fotbal extern
Ionuț Axinescu
Data publicarii: Luni 05 Iunie 2023, 19:16
Data actualizarii: Luni 05 Iunie 2023, 19:17

„Nu am văzut așa ceva niciodată!”, a exclamat unul dintre comentatorii meciului.

Derby-ul orașului Mendoza, din liga a doua a Argentinei, a oferit câteva momente bizare, nemaivăzute pe stadioanele de fotbal. Independiente Rivadavia a primit-o acasă pe rivala Deportivo Maipú, iar Juan Manuel Elordi a deschis scorul pentru gazde în minutul 27.

Jucătorul care a primit „galben” pentru tragere de timp când executa un penalty

Finalul meciului a fost deopotrivă tensionat și ciudat. În minutul 84, Independiente a primit un penalty, iar atacantul Alex Arce (27 de ani) a luat mingea și a așezat-o la punctul cu var. Jucătorul din Paraguay a întârziat însă exagerat de mult executarea loviturii de pedeapsă, un gest pe care arbitrul l-a considerat tragere de timp!

Drept urmare, „centralul” i-a acordat cartonaș galben. „Dar ce face Arce? Îi va da galben! Nu-mi vine să cred, așa ceva n-am văzut niciodată! Să te avertizeze când execuți un penalty, jur că n-am văzut asta niciodată”, au exclamat comentatorii TyC Sports.

Arce a executat în cele din urmă lovitura de la 11 metri, a transformat-o și a dus scorul la 2-0 pentru Independiente Rivadavia. Deși mai erau doar câteva minute de joc, „nebunia” nu era gata.

Fanii lui Independiente Rivadavia au sărbătorit victoria înainte de fluierul final

Deportivo Maipú, care a jucat cu un om în plus din minutul 69, a revenit pe tabelă în minutul 86. Marcelo Eggel a redus din handicap și cei de la Maipú, care erau lideri înaintea meciului, au început să spere din nou.

Repriza a doua s-a prelungit cu șapte minute, iar Independiente Rivadavia și-a apărat avantajul cu dinții. În minutul 90+7, înainte ca arbitrul să fluiere finalul, suporterii lui Independiente au pornit sărbătoarea, crezând că partida s-a încheiat.

Ultrașii gazdelor au dat drumul la artificii, în timp ce Deportivo Maipú ataca disperată. Maxi González, de la oaspeți, a avut chiar o șansă mare de a egala, însă nu a concretizat-o. În final, Independiente Rivadavia s-a impus cu 2-1 și a devenit noul lider în a doua divizie argentiniană.