VIDEO / River, meci de infarct in prima etapa din Argentina

Data publicarii: Marti 01 Septembrie 2009, 21:27
Data actualizarii: Marti 01 Septembrie 2009, 21:30

Spectacol total in Argentina - milionarii de la River Plate au castigat cu mari emotii in prima etapa, 4-3 cu modesta Chacarita.

Festival de goluri la Buenos Aires - River a condus cu 1-0 si 2-1, dar a fost foarte aproape sa piarda un meci de infarct.

Chacarita a revenit incredibil - a egalat la 2 si apoi a lasat linistea pe "El Monumental" - unde a condus cu 3-2.

Veteranul de 35 de ani, Ariel Ortega, a salvat-o insa pe fosta campioana a Argentinei - mai intai a dat pasa decisiva la golul lui Daniel Villa, iar apoi l-a executat si el pe portarul advers cu 3 minute inainte de final.

River a batut cu 4-3, dar e doar pe locul 12 in Apertura.

Lider in Argentina e Estudiantes - echipa lui Veron a castigat acasa cu 3-0 derby-ul regiunii La Plata cu Gimnasia. Salgueiro, Boselli si Perez au dat gol, dar au sperat degeaba la convocare in nationala Argentinei pentru clasicul cu Brazilia - Maradona a preferat sa-l aduca la nationala dupa 10 ani pe veteranul Martin Palermo.

Dupa 2-0 in deplasare in prima etapa cu Arsenal Sarandi, Estudiantes s-a distrat in fata propriilor suporteri cu Gimnasia in derby-ul regiunii La Plata.

Cu fostul star de la Parma, Lazio, Manchester United, Chelsea sau Inter Milano - Juan Sebastian Veron din primul minut pe teren, gazdele au schimbat tabela dupa doar 18 minute, cand Salgueiro a profitat de o neintelegere a fundasilor adversi.

Estudiantes a facut 2-0 la 23 de minute dupa pauza - Mauro Boselli a marcat simplu dupa o pasa perfecta primita de la Perez.

In minutul 76, Perez a prins si el gustul golului si a stabilit scorul final dupa ce l-a driblat si pe portarul oaspetilor: Estudiantes - Gimnasia 3-0 si echipa lui Veron e pe primul loc in noul sezon din Argentina, fara gol primit dupa primele doua etape.