VIDEO interzis cardiacilor! Olympiakos a castigat Cupa dupa un meci NEBUN cu AEK!

Data publicarii: Luni 04 Mai 2009, 13:08
Data actualizarii: Luni 04 Mai 2009, 14:26

Olympiakos Pireu, detinatoarea titlului, a castigat Cupa Greciei pentru a 24-a oara in istorie, dupa ce a invins, la penalty-uri, scor 15-14, formatia AEK Atena, sambata, pe stadionul Olimpic.

La finalul celor 90 de minute, scorul era egal, 3-3, iar dupa doua reprize de prelungiri scorul a devenit 4-4.

Olympiakos, care a castigat al 37-lea titlu de campioana la sfarsitul lunii martie, al 12-lea din ultimele 13 sezoane, s-a impus dupa unul dintre cele mai disputate meciuri din istoria Cupei Greciei si dupa o sesiune de penaltiuri interminabila (15-14).

La pauza, AEK Atena conduce cu scorul de 2-0, datorita unei duble a lui Ismael Blanco, iar Olympiakos a egalat cu golurile marcate de Derbyshire '47 Dudu Cearense '70.

In minutul 90, Martin a marcat pentru AEK Atena, iar Derbyshire a egalat trei minute mai tarziu (90+3).

Argentianul Luciano Galletti a inscris pentru Olympiakoc in 102, insa Martin a egalat in minutul 107.

Ilie Iordache, fostul jucator al lui Dinamo si al lui Pandurii se afla in aceste zile in Grecia unde negociaza cu AEK Atena un contract pe doi ani. Daca nu se intelege cu grecii, Ilie Iordache mai are o oferta tentanta de la o echipa din Serie A.