Veste importantă pentru cariera lui Istvan Kovacs: "Toate șansele să îl vedem la o finală Europa League sau Champions League"

Istvan Kovacs Champions League Europa League Marius Avram Fotbal extern
Data publicarii: Joi 13 Aprilie 2023, 13:02
Data actualizarii: Joi 13 Aprilie 2023, 13:14

Istvan Kovacs a arbitrat prima manșă a sfertului de finală dintre AC Milan și Empoli, încheiată cu victoria gazdelor, scor 1-0.

„Rossonerii” s-au impus datorită golului marcat de Bennacer, în minutul 40, din pasa lui Rafael Leao. Dacă până acum arbitrului român nu i-au fost făcute reproșuri pentru prestațiile anterioare din Champions League, de această dată a fost dur criticat

Românul a decis să nu îl sancționeze pe Rafael Leao după ce a distrus steagul de la corner, stârnind indignare în rândul fanilor lui Napoli.

Istvan Kovacs a acordat nu mai puțin de nouă cartonașe galbene în meci, trei pentru gazde, unul și lui Pioli, și șase pentru Napoli. „Centralul” i-a arătat al doilea galben lui Anguissa, stârnind și mai multă furie din partea jurnaliștilor și a fanilor italieni.

Marius Avram, veste importantă pentru arbitrul român

Marius Avram este de părere că Istvan Kovacs are șanse importante ca în acest sezon să fie delegat la finala Europa League sau la cea din Champions League.

"După Campionatul Mondial, după Campionatul Mondial al Cluburilor, el continuă pe linia aceasta și, cel puțin la nivel internațional, merge foarte bine.

Arbitrii care au fost la sfert de finală am văzut să arbitreze finala. De obicei, când îi vezi la semifinale, se știe sută la sută că nu. Un arbitru care a avut anul trecut semifinală de Champions League, finală de Conference League, prezență, așa cum a fost, la Campionatul Mondial, la Campionatul Mondial al Cluburilor iarna aceasta, are toate premisele, toate șansele să îl vedem la o finală Europa League sau Champions League anul acesta, totul depinde de el. De la semifinală la finală, Champions League, e un singur pas", a spus acesta, potrivit Prosport.