FOTO ȘI VIDEO Un fost fotbalist al lui Dinamo a jucat a doua finală consecutivă de Champions League!

Reda Jaadi Al Ahly Dinamo Liga Campionilor Africii Wydad Casablanca Fotbal extern
Data publicarii: Luni 12 Iunie 2023, 09:32
Data actualizarii: Luni 12 Iunie 2023, 10:18

Reda Jaadi a câștigat cu Wydad Casablanca Liga Campionilor Africii în 2022 și a fost finalist în ediția din 2023, încheiată duminică.

Echipa egipteană de fotbal Al Ahly a câştigat Liga Campionilor Africii pentru a unsprezecea oară în istoria sa, învingând cu scorul general de 3-2 formaţia marocană Wydad Casablanca, deţinătoarea trofeului, la capătul celor două manşe ale finalei competiţiei.

Al Ahly s-a impus cu 2-1 în meciul tur, disputat în urmă cu o săptămână la Cairo, iar duminică a reuşit să-şi apere avantajul, încheind la egalitate, 1-1, partida retur care a avut loc la Casablanca.

Meciul decisiv s-a jucat la Casablanca, pe stadionul Mohammed V

În cursul unei primei reprize derulate într-un singur sens, pe un stadion Mohammed V incandescent, marocanii au deschis scorul prin Yahya Attiat-Allah, dintr-o lovitură liberă (27), informează Agerpres.

Egiptenii au restabilit egalitatea cu 12 minute înainte de finalul jocului, prin fundaşul central Mohamed Abdelmonem, care a trimis cu capul balonul în poartă, în urma unui corner.

Al Ahly deține recordul de 11 trofee Champions League în Africa

La Wydad a evoluat, din minutul 80, și Reda Jaadi, fostul mijlocaș ofensiv al lui Dinamo, deja laureat cu Liga Campionilor Africii în ediția trecută.

Al Ahly, care deţine acum recordul de 11 titluri de campioană continentală (1982, 1987, 2001, 2005, 2006, 2008, 2012, 2013, 2020, 2021, 2023), va reprezenta Africa la viitoarea ediţie a Cupei Mondiale a Cluburilor.