Thomas Muller a ales între Messi și Ronaldo chiar înainte de Bayern - Barcelona

Thomas Muller Barcelona Bayern Munchen Cristiano Ronaldo Lionel Messi Fotbal extern
Data publicarii: Marti 13 Septembrie 2022, 18:17
Data actualizarii: Marti 13 Septembrie 2022, 18:17

Thomas Muller (33 de ani), atacantul lui Bayern Munchen, se pregătește pentru un nou duel cu FC Barcelona în UEFA Champions League.

Cele două formații se înfruntă în această seară, la Munchen, de la ora 22:00, într-o partidă contând pentru grupa C din Liga Campionilor.

Thomas Muller a ales între Messi și Ronaldo

Thomas Muller a fost întrebat înaintea meciului despre disputa dintre Lionel Messi și Cristiano Ronaldo, iar fotbalistul german l-a ales pe portughezul de la Manchester United. Fotbalistul lui Bayern a specificat și criteriul decisiv pentru care CR7 a primit votul său.

"Îl aleg pe Ronaldo. Contra lui Messi am o statistică bună, în timp ce împotriva lui Ronaldo nu este atât de bună", a declarat Thomas Muller, pentru ESPN, citat de Mirror.

Thomas Muller a jucat de șapte ori împotriva Barcelonei, fosta echipă a lui Lionel Messi, Bayern înregistrând cu el în echipă șase victorii și un eșec. Atacantul a marcat opt goluri și a reușit două pase decisive.

Muller a fost integralist și în finala CM 2014 contra Argentinei lui Leo Messi, când Germania s-a impus după cele două reprize de prelungiri, scor 1-0, grație unui gol marcat de Mario Gotze.

Cristiano Ronaldo a înfruntat-o pe Bayern Munchen de opt ori în cariera sa (cinci victorii, o remiză, două înfrângeri), de fiecare dată din postura de jucător al lui Real Madrid. Portughezul a marcat nouă goluri și a reușit o pasă decisivă.

Thomas Muller: "Îl aleg pe Lewandowski la Balonul de Aur"

În cadrul aceluiași interviu, fotbalistul cu 116 meciuri la naționala Germaniei a fost întrebat și despre lupta la Balonul de Aur dintre Robert Lewandowski și Karim Benzema, iar Muller l-a ales pe fostul său coleg de la Bayern.

"Trebuie să îl aleg pe Lewandowski, dar știu la ce vă referiți. Benzema a avut un sezon foarte bun, e un jucător excelent", a mai spus Muller.