Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 12 Decembrie 2021, 17:28
Data actualizarii: Duminica 12 Decembrie 2021, 17:54

Yeni Malatyaspor a suferit un eșec usturător în ultima etapă din Turcia, 2-6 contra lui Antalyaspor.

Echipa lui Marius Șumudică a condus de două ori, cu 1-0 și 2-1, după reușitele lui Aabid (4') și Tetteh (17'), însă nu a fost suficient. Antalyaspor a marcat pentru 1-1 în minutul 14, prin Diedhiou, din penalty, iar nouă minute mai târziu a restabilit egalitatea prin Davidson. Oaspeții au intrat în avantaj la pauză în urma reușitei lui Akbaba (33'). În partea secundă, Alanyaspor a mai marcat de trei ori prin Novais (52'), Diedhiou (56') și Babacar (90'), iar Malatyaspor a rămas în inferioritate numerică din minutul 65, când Haddadi a văzut al doilea cartonaș galben.

Marius Șumudică, gata să plece de la Yeni Malatyaspor

În prelungirile meciului, după golul al șaselea marcat de Antalyaspor, Șumudică și-a pierdut cumpătul, le-a făcut semn colaboratorilor săi și suporterilor că "e gata!", iar ulterior și-a dat jos fularul echipei de la gât și l-a pus în buzunar.

Presa din Turcia interpretează gestul lui Șumudică drept unul de adio. "Șumudică și-a luat la revedere de la Yeni Malatyaspor", a scris Fanatik. "Șumudică spune la revedere! În timp ce mai multe voci din stadion îi cereau plecarea, Șumudică s-a uitat către tribune și și-a prezentat scuzele", a fost și reacția celor de la Malatya Soz.

În cele din urmă, antrenorul român a discutat cu jurnaliștii turci și le-a transmis că este gata să plece de la Yeni Malatyaspor, având în vedere forma slabă a echipei. Șumudică spune că va rămâne la echipă doar dacă îi vor fi aduși în iarnă toți jucătorii pe care îi dorește.

"Mi-am prezentat scuzele fanilor, de aceea am făcut acest gest. În astfel de situații, antrenorul e cel carae plătește. Clubul are nevoie de un șoc. Voi vorbi cu președintele și vom vedea. Cred că voi lua decizia corectă pentru că este foarte greu să continui în acest fel

Am transmis lista cu transferurile dorite în urmă cu două săptămâni. Până acum, nu s-a găsit nicio soluție. E o singură metodă prin care Șumudică să rămână: conducerea trebuie să-mia ducă toți jucătorii pe care îi vreau", a spus Șumudică, după meci.

Yeni Malatyaspor ocupă locul 18 în Turcia, direct retrogradabil, cu 14 puncte în 16 etape. De la sosirea lui Șumudică, echipa a înregistrat trei victorii, două remize și patru înfrângeri.

Marius Șumudică a fost instalat în funcția de antrenor la Yeni Malatyaspor pe 14 octombrie. Românul a mai antrenat anterior în Turcia la Kayserispor, Gaziantep și Rizespor.