SUA e din nou campioana MONDIALA la fotbal feminin! Al 4-lea titlu din istorie dupa 2-0 cu Olanda in finala. Aproape 60 000 de oameni au fost la Lyon

SUA mondialul feminin Olanda Fotbal extern SUA e din nou campioana MONDIALA la fotbal feminin! Al 4-lea titlu din istorie dupa 2-0 cu Olanda in finala
Data publicarii: Duminica 07 Iulie 2019, 19:44
Data actualizarii: Duminica 07 Iulie 2019, 19:55

Stadionul din Lyon a fost plin la finala Mondialului Feminin dintre SUA si Olanda! 57 900 au venit la meci!

Americancele au castigat cu 2-0 la capatul unei partide pe care au controlat-o autoritar. Interventiile portarului Veenendaal si lipsa de inspiratie in atac pentru SUA au tinut insa scorul la egalitate timp de 60 de minute.

Rapinoe a deblocat meciul cu un gol inscris din penalty in minutul 61, apoi Lavelle a facut 2-0 8 minute mai tarziu.

Olandezele au protestat la faza penalty-ului dictat dupa consultarea VAR de arbitra franceza Frappart, insa au facut-o degeaba. S-au ales doar cu avertismente verbale, iar fundasul van der Gragt cu un galben.

Titlul obtinut la Lyon este al 4-lea din istoria nationalei SUA in cele 8 editii de Mondial organizate in fotbalul feminin.