Scor halucinant în preliminariile Campionatului Mondial. La pauză era deja 11-0!

fotbal feminin Amber Tysiak armenia Belgia Tessa Wullaert Fotbal extern
Data publicarii: Vineri 26 Noiembrie 2021, 09:23
Data actualizarii: Vineri 26 Noiembrie 2021, 09:25

”Victorie monstruoasă”, a scris presa din Belgia.

Naționala feminină a Belgiei a câștigat aseară cu un neverosimil 19-0 partida de pe teren propriu cu Armenia din preliminariile Campionatului Mondial din 2023.

În minutul 10 era deja 4-0, prima repriză s-a încheiat cu 11-0, iar ultimele patru goluri au venit după minutul 88!

Vârful de careu a dat 5 goluri, fundașul central un hat-trick

Performera întâlnirii a fost golghetera lui Anderlecht, atacantul central Tessa Wullaert (28 de ani), care a înscris de cinci ori. Amber Tysiak (21 de ani), care evoluează pe postul de fundaș central, a marcat și ea un hat-trick.

”Victorie monstruoasă”, a titrat hln.be, în timp ce dhnet.be a scris despre ”un galop de încălzire pentru meciul cu Polonia”.

După cinci meciuri, Belgia se află însă doar pe poziția a treia în Grupa F, după Norvegia și Polonia, în timp ce Armenia ocupă poziția a șasea, ultima, cu un golaveraj dezastruos, 0-36.