Enes Sali în varianta feminină: a debutat în Liga I de senioare la vârsta de 15 ani!
![Enes Sali în varianta feminină: a debutat în Liga I de senioare la vârsta de 15 ani! Simona Năstase Enes Sali fotbal feminin Liga I Universitatea Galați](https://res.sport.ro/assets/sport/2021/11/20/image_galleries/737720/enes-sali-in-varianta-feminina-a-debutat-in-liga-i-de-senioare-la-varsta-de-15-ani_1_size6.jpg)
Tânără fotbalistă joacă la Universitatea Galați.
Simona Năstase, în vârstă de doar 15 ani, a debutat week-end-ul trecut în Liga I de senioare, în meciul pe care echipa sa, Universitatea Galați, l-a pierdut cu Politehnica Timișoara, scor 0-10.
”Am insistat să joc într-o echipă de băieți care nu credeam că mă va accepta, dar încercarea a fost cu succes.
Am jucat alături de ei patru ani și de curând m-am alăturat echipei Universitatea Galați”, a precizat tânăra jucătoare pentru site-ul oficial al Federației Române de Fotbal.
Sali a ajuns la 15 ani și la echipa națională
Simona a mărturisit că fotbaliștii ei preferați sunt Neymar, Mbappe și Ibrahimovic.
”Am un sentiment de frică la începutul meciurilor, dar după câteva minute de joc reușesc să-l controlez și să îmi intru în ritm”, a mărturisit fotbalista de la Galați.
Tot în acest sezon și tot la vârsta de 15 ani, dar în Liga I masculină, a debutat Enes Sali, de la Farul Constanța, cel care recent a bifat și prima sa selecție la echipa națională de seniori, în meciul cu Liechtenstein din preliminariile pentru Campionatul Mondial.
Foto: frf.ro
Urmăriți SPORT.RO și pe Google News