Scandal la Cupa Africii! Portarul titular al unei favorite la titlu a fost găsit dopat înaintea primului meci

Sylvain Gbohouo Coasta de Fildes Cupa Africii pe Natiuni Liga 1 Wilfried Kanon Fotbal extern
Data publicarii: Miercuri 12 Ianuarie 2022, 10:16
Data actualizarii: Miercuri 12 Ianuarie 2022, 10:21

El a fost suspendat și nu va putea participa la competiția care se desfășoară în aceste zile.

Goalkeeper-ul titular al Coastei de Fildeș, una dintre favoritele la câștigarea Cupei Africii pe Națiuni, competiție care se desfășoară în aceste zile, a fost găsit dopat cu 24 de ore înainte de meciul de debut al ivorienilor cu Guineea Ecuatorială.

Sylvain Gbohouo a fost testat pozitiv cu substanțe dopante și a fost suspendat provizoriu, a anunțat un purtător de cuvânt al FIFA, în timp ce selecționerul Patrice Beaumelle a încercat să explice rezultatul printr-un tratament oftalmologic al jucătorilor naționalei ivoriene.

Coasta de Fildeș are un lot plin de vedete, dar și un jucător trecut prin Liga 1

La Cupa Africii din 2015, câștigată de Coasta de Fildeș, Gbohouo a jucat în toate meciurile cu excepția finalei.

În lotul ”elefanților” pentru ediția din acest an se află vedetele Eric Bailly (Manchester United), Serge Aurier (Villarreal), Franck Kessie (AC Milan), Nicolas Pepe (Arsenal), Sebastien Haller (Ajax Amsterdam), Wilfried Zaha (Crystal Palace), dar și fostul jucător din Liga 1, Wilfried Kanon (ex-Gloria Bistrița, Corona Brașov, în prezent la Pyramids FC în Egipt).