Revenire spectaculoasa, Olaroiu e in carti pentru calificare! Arabia Saudita, victorie cu 4-1 dupa ce a fost condusa cu 1-0

Cosmin Olaroiu Arabia Saudita Fotbal extern
Data publicarii: Miercuri 14 Ianuarie 2015, 10:54
Data actualizarii: Miercuri 14 Ianuarie 2015, 11:01

Nationala Arabiei Saudite a obtinut prima victorie la Cupa Asiei, 4-1 in fata Coreei de Nord

Arabii au fost condusi cu 1-0, dar au revenit spectaculos si, dupa ce au egalat pana la pauza, au mai inscris de trei ori in repriza secunda.

Arabia Saudita a castigat cu 4-1 si este in carti pentru calificarea in fazele eliminatorii ale competitiei.

Golurile au fost matcate de Ryang Yong-Gi '11 pentru nord-coreeni, respectiv Hazazi '37, Al Sahlawi '52 si '54 si Al Abid '77.

De la invinsi, Ri Yong-Jik a fost eliminat in minutul 76, pentru un hent comis aproape de linia portii. Penaltiul acordat la aceasta faza a fost ratat de Al Abid, care a reusit in cele din urma sa inscrie dupa ce mingea a lovit ambele bare ale portii.

In primul meci, sauditii au fost invinsi, sambata, la Brisbane, cu scorul de 1-0 (0-0), de nationala Chinei.

Tot astazi va avea loc si meciul China - Uzbekistan. Cele doua echipe au cate trei puncte in clasament inaintea intalnirii directe.

In ultima etapa, nord-coreenii vor intalni China, iar echipa lui Olaroiu va evolua cu Uzbekistanul.