Renegat de englezi, Mason Greenwood și-a găsit altă națională! Selecționerul confirmă intențiile: ”L-aș putea convoca”

Mason Greenwood Getafe Fotbal extern
Data publicarii: Marti 10 Octombrie 2023, 09:34
Data actualizarii: Marti 10 Octombrie 2023, 09:53

Mason Greenwood (22 de ani) abia a marcat primul gol pentru Getafe, dar deja e dorit de o echipă națională. Însă, nu e vorba de cea a Angliei, pentru care a apucat să bifeze doar o prezență.

Dat fiind faptul că fotbalistul controversat are doar o partidă pentru naționala Angliei, poate să schimbe selecționata și să continue cariera cu alta. Astfel, el ar putea să reprezinte, de acum înainte, naționala din Jamaica, cetățenie pe care o deține deja.

În etapa din La Liga din weekendul care tocmai a trecut, în partida Celta Vigo - Getafe, Mason Greenwood a fost utilizat încă din primul minut de Pepe Bordalas. În minutul 33 al partidei, atacantul a înscris primul său gol din ianuarie 2022. Ultima dată când fotbalistul și-a trecut numele pe tabela de marcaj a fost atunci când Manchester United a făcut deplasarea pentru meciul cu Brentford (19 ianuarie 2022). ”Diavolii roșii” au învins atunci cu 3-1.

Mason Greenwood ar putea reprezenta Jamaica de acum înainte

Acum, la scurt timp după ce a reușit să marcheze, Greenwood a fost numit de selecționerul statului Jamaica drept posibilă variantă pentru următoarele acțiuni, menționând că ar putea face parte din planurile sale. Singura partidă a fotbalistului pentru naționala din Anglia a fost bifată în septembrie 2020, când a prins 12 minute într-un duel cu Islanda din Nations League, scor 1-0. aaaa

”Ne-am dori să avem un jucător ca el în naționala noastră. Dacă va reveni la forma fizică din trecut și va atinge un nivel apropiat de cel din anii precedenți, atunci cu siguranță ar pentru ajuta Jamaica”, a transmis Heimir Hallgrimsson, selecționerul naționalei din Jamaica.

Din momentul în care a ajuns în Spania și a semnat cu Getafe, Mason Greenwood a bifat deja cinci apariții. Pe lângă golul marcat împotriva echipei Celta Vigo, englezul și-a mai asigurat un assist în remiza cu Athletic Bilbao din a șaptea etapă din La Liga.

Viața extrasportivă i-a afectat cariera lui Mason Greenwood

La începutul lui februarie 2023, poliția britanică a anunțat faptul că au fost abandonate procedurile legale împotriva lui Mason Greenwood, în prezent legitimat la Getafe, atunci la Man. United, care era acuzat, printre altele, și de tentativă de viol.

La jumătatea lunii august, se aducea în actualitate posibilitatea ca jucătorul să revină în lotul formației Manchester United, doar că suporterii se opun vehement și vor ca acest lucru să nu aibă loc.

Dat fiind faptul că fotbalistul de 22 de ani a ajuns în atenția autorităților din cauza celor amintite, iar acțiunile au fost, cumva, demonstrate, fanii au protestat împotriva reprimirii acestuia în cadrul lotului, la partida cu Wolves.

Din acest motiv, ulterior Manchester United a decis să nu forțeze lucrurile și să decidă să îl împrumute pe Greenwood sau să îl cedeze definitiv. A ajuns, astfel, la Getafe.

În urmă cu câteva luni, în iunie, publicația The Sun afișa câteva imagini cu Mason Greenwood antrenându-se singur. Englezul fusese surprins pentru prima dată de când a fost arestat și nu părea în cea mai bună formă. Era doar decizia conducerii. Erik ten Hag nefiind responsabil de nimic.

Mason Greenwood a scăpat de acuzații și de închisoare

Mason Greenwood a jucat ultima dată în tricoul lui Manchester United în ianuarie 2022, atunci când ”diavolii roșii” au învins-o acasă pe West Ham cu 1-0. Englezul a bifat atunci 81 de minute, fiind înlocuit pe finalul partidei cu Anthony Martial. Ralf Rangnick era antrenor principal la Manchester United în acel moment.

Retragerea unor martori cheie şi elemente noi au dus la retragerea acuzaţiilor în cazul care l-a vizat pe Greenwood. Astfel, s-a închis cazul.