fc barcelona Champions League fc barcelona Femeni Fotbal extern
Data publicarii: Sambata 03 Iunie 2023, 19:38
Data actualizarii: Sambata 03 Iunie 2023, 19:58

FC Barcelona s-a impus în finala Champions League, la feminin.

FC Barcelona a câştigat Champions League la fotbal feminin, învingând la limită, cu scorul de 3-2, pe VfL Wolfsburg, la capătul unei finale spectaculoase, disputată pe Philips Stadion din Eindhoven (Olanda), în faţa a 35.000 de spectatori.

VfL Wolfsburg a condus cu 2-0 la pauză, prin golurile marcate de Ewa Pajor (3) şi de Alexandra Popp (37), însă FC Barcelona a revenit în repriza secundă şi a restabilit egalitatea într-un interval de doar două minute, graţie dublei reușită de Patricia Guijarro (48, 50), înainte ca Fridolina Rolfo, fostă jucătoare la Wolfsburg, să marcheze golul victoriei, în minutul 70.

FC Barcelona Femini, care a fost învinsă anul trecut în finală de Olympique Lyon, a cucerit al doilea trofeu în Champions, după cel obţinut în 2021.

VFL Wolfsburg, campioană continentală în 2013 şi 2014, a suferit sâmbătă al patrulea eşec într-o finală de Champions League, după cele din 2016, 2018 şi 2020 (toate trei în faţa franţuzoaicelor de la Olympique Lyon).