Record NEGATIV in Franta! Urmasul lui Depay la Lyon a intrat in istorie la doar 13 minute de la intrarea in teren

Memphis Depay Franta Olympique Lyon Fotbal extern
Data publicarii: Luni 07 Decembrie 2020, 09:47
Data actualizarii: Luni 07 Decembrie 2020, 10:39

Un moment istoric a fost stabilit la meciul dintre Metz si Olympique Lyon, incheiat cu scorul de 1-3.

Tanara speranta a lui Lyon, Rayan Cherki, a avut parte de un moment negativ la ultima partida din campionat. Fotbalistul francez a intrat pe teren in minutul 79 al meciului dupa ce l-a inlocuit pe Memphis Depay, dar la doar 13 minute distanta el a fost eliminat dupa o intrare la portarul advers.

Cherki a devenit cel mai tanar fotbalist din istoria campionatului Frantei, care primeste un cartonas rosu, la 17 ani si 111 zile. Un nou "record" pentru atacantul care a devenit cel mai tanar marcator din istoria clubului in ianuarie anul trecut, dupa ce a marcat la 16 ani si 140 de zile, impotriva lui Bourg-en-Bresse in Cupa Frantei.

De la inceputul sezonului, tanarul lui Lyon a evoluat in 9 partide, dintre care trei in calitate de titular. El nu a marcat inca in acest sezon si va fi indisponibil pentru meciul contra lui PSG de duminica.