Real Madrid, dezlănțuită înainte de returul cu PSG din Liga Campionilor!

Karim Benzema Carlo Ancelotti PSG Real Madrid Real Sociedad Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 06 Martie 2022, 08:47
Data actualizarii: Duminica 06 Martie 2022, 08:53

Benzema și compania au fost conduși încă din minutul 9 de Real Sociedad, dar au învins în cele din urmă cu 4-1.

Dacă PSG a făcut un meci slab în Ligue 1, pierzînd cu 0-1 în fața lui Nice, Real Madrid s-a dezlănțuit în campionat înaintea returului cu parizienii din optimile Ligii Campionilor (1-0 pentru PSG în tur).

Echipa lui Carlo Ancelotti a câștigat cu 4-1 meciul de pe ”Santiago Bernabeu” cu Real Sociedad, după 0-1 din minutul 9, când Oyarzabal a deschis scorul din penalty.

Ancelotti: ”Dacă jucăm așa, ne putem califica”

Camavinga (40), Modric (44), nelipsitul Benzema (76 - din penalty) și Asensio (79) au fost marcatorii Realului, ceea ce l-a făcut pe Ancelotti să declare la final:

”A fost o partidă care ne dă un entuziasm enorm pentru meciul de miercuri (n.r. - cu PSG), am avut intensivitatea pe care trebuie să o avem mereu, cea care place publicului. Dacă jucăm așa, ne putem califica”.

După 27 de etape, Real Madrid este lider în La Liga, cu 63 de puncte. Sevilla (55 de puncte) și Betis (46, un meci mai puțin) completează podiumul, în vreme ce Barcelona este pe locul 4 (45 de puncte și 25 de meciuri jucate).