Real Madrid - PSG, meci direct pentru Kylian Mbappe. Ce ar fi decis starul francez: "Șansele sunt acum 65%"

Real Madrid Champions League kylian mbappe PSG transfer Kylian Mbappe Franta
Data publicarii: Miercuri 23 Februarie 2022, 08:37
Data actualizarii: Miercuri 23 Februarie 2022, 08:38

Kylian Mbappe se află în ultimele luni de contract cu PSG, iar starul francez nu a anunțat încă o decizie în privința viitorului său.

Cu contractul scadent pe 30 iunie, Mbappe preferă să mențină liniștea, în ciuda numeroaselor informații venite din presa internațională. Jurnaliștii spanioli au scris luni la rând că atacantul ar avea deja un acord de principiu cu Real Madrid, unde ar urma să se transfere gratis, în vară, însă din Franța apar alte informații, mai ales după ce PSG a reușit să învingă echipa lui Ancelotti în Champions League, 1-0, după un gol marcat chiar de Kylian.

Continuă Kylian Mbappe la PSG?

PSG ar fi hotărât să facă o nouă ofertă de prelungire pentru Kylian Mbappe, cu un salariu uriaș, de 1,2 milioane de euro pe săptămână, iar șansele ca atacantul să rămână pe Parc des Prances au crescut în ultima perioadă, spune Jerome Rothen (43 de ani), fostul jucător al lui PSG, care lasă de înțeles că are informații chiar din cadrul clubului.

"Din informațiile mele, relația dintre Kylian Mbappe și PSG a devenit mai bună. În august, erau 99% șanse să plece de la PSG. Acum, lucrurile s-au schimbat atât de mult încât șansele de a părăsi clubul au ajuns la 65%.

Ce poate cântâri foarte mult este aspectul sportiv, ceea ce reușește să facă PSG în acest sezon. Din discuțiile avute, mi-am dat seama că o calificare împotriva lui Real poate schimba lucrurile într-un mod pozitiv", a spus Rothen, potrivit RMC Sport.

Astfel, după 1-0 pentru francezi în tur, manșa secundă dintre Real Madrid și PSG (9 martie, 22:00) ar putea însemna, pe lângă calificarea în sferturile Ligii Campionilor, și o luptă directă pentru transferul lui Kylian Mbappe.

Kylian Mbappe a fost eroul lui PSG în meciul cu Real Madri, din turul optimilor de finală ale Ligii Campionilor, scor 1-0. Francezul a marcat unicul gol al partidei, în minutul 90+4, după o acțiune individuală de toată frumusețea.

Campionul mondial cu Franța joacă la PSG din 2017, după ce a fost transferat de la AS Monaco, pentru 145 de milioane de euro. La doar 23 de ani, Mbappe a marcat deja 154 de goluri și a jucat în 204 meciuri pentru formația din capitala Franței.

În acest sezon, Kylian Mbappe a jucat 33 de meciuri pentru PSG, a înscris 22 de goluri și a oferit 16 pase decisive.