VIDEO Reacția genială a selecționerului Argentinei la golul spectaculos marcat de Lionel Messi. Imaginile au devenit virale

Lionel Messi Argentina lionel scaloni Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 25 Septembrie 2022, 20:22
Data actualizarii: Duminica 25 Septembrie 2022, 20:37

Argentina a disputat un meci amical în această pauză internațională, împotriva naționalei din Honduras, 3-0.

În meciul cu Honduras, scorul a fost deschis de Lautaro Martinez, în minutul 16, iar căpitanul Lionel Messi a dublat avantajul echipei 'albiceleste', în minutul al doilea de prelungiri ale primei reprize, din penalty.

Același Lionel Messi a ieșit din nou la rampă, după o recuperare făcută de coechipierii săi, căpitanul s-a demarcat, iar din 20 de metri a trimis un lob superb peste portarul lui Honduras, balonul oprindu-se direct în plasă.

La reușita superstarului argentinian, selecționerul Lionel Scaloni nu s-a mai putut abține, iar camerele de filmat l-au surprins în timp ce zâmbea și se uita "hipnotizat" spre jucătorul său.

"Cred că apreciază echipa națională. Este important că încă are plăcerea de a juca fotbal. Toată lumea adoră să=l vadă pe teren. Îl văd fericit, sper că va continua așa", a declarat antrenorul.

Argentina lui Lionel Messi, neînvinsă de trei ani

Echipa pregătită de Lionel Scaloni a ajuns la a treia victorie consecutivă și a bifat 34 de meciuri consecutive fără înfrângere. Ultima dată, Argentina pierdea pe 3 iulie 2019, în semifinalele Copa America împotriva Braziliei, scor 0-2.

Naționala 'albiceleste' se află în Grupa C la Campionatul Mondial, împreună cu Arabia Saudită, Mexic și Polonia. Primul meci îl dispută în compania Arabiei, pe 22 noiembrie.